Succes imens! Poli bate Dinamo în deplasare

După o remiză ghinionistă în prima rundă, 26-26 cu Turda pe teren propriu, SCM Poli a dat lovitura în runda a doua, chiar pe terenul campioanei. A fost 31-29 (15-15) pentru violeți după o zi magnifică prinsă de băieții lui Pero Milosevic.

O primă repriză intensă, cu avantaj de ambele părți, în special cu violeții la conducere. Avantajul maxim al bănățenilor a fost 11-7, însă Dinamo a revenit aproape de pauză și a echilibrat din nou scorul.

În partea a doua, gazdele au mai condus doar în primele 5 minute, după care violeții au fost mai eficienți în apărare, dar mai ales în atac, cu finalizări spectaculoase de la 9 metri, de pe extreme, dar și de pe semicercul de 6 metri, cu ajutorul băieților veniți să susțină pivotul. În poartă, Kocic a apărat și el mai mult decât înaintea pauzei, astfel că s-a realizat un cumul de fatori pentru ca Timișoara să fie sigură de victorie cu două minute înainte de final, atunci când ajunsese să conducă din nou la 4 goluri, 30-26.

Marcatorii Politehnicii: Marjanovic 11, Dragas 7, Sadoveac 5, Fenici 4, Cîmpan 2, Milosevic 1, Pribanic 1. La Dinamo, principali marcatori au fost Gavriloaia 5, Descart 5, Bannour 4, Kuduz 4.