Agitaţie mare în Ciarda Roşie, acolo unde cele două divizionare B din oraş, Ripensia şi Politehnica şi-au reluat duelurile directe, începute în urmă cu trei sezoane în liga a IV-a. Atunci, alb-violeţii se impuneau în campionat cu 2-1 şi 6-2, iar tradiţia s-a respectat şi de această dată, Politehnica învingând după un meci frumos cu 2-0 (1-0).

Jucat pe un stadion prea mic pentru orgolii atât de mari, meciul şi-a meritat denumirea de derby, pentru că ambele combatante au încercat să evolueze la nivelul aşteptărilor. Per total, a ieşit un spectacol fotbalistic la care au contribuit în egală măsură ambele echipe, dar şi spectatorii, şi fanii. Echipa mai solidă şi mai experimentată a fost astăzi şi mai bună, Politehnica impunându-se cu 2-0, după golurile marcate de Taub – super şut de la aproape 30 de metri, minutul 26 şi Krausz – gol cu capul după o centrare a lui Sorescu, minututul 64. În afara celor două reuşite ambele echipe şi-au creat multe posibilităţi de a înscrie, Ripensia meritând probabil golul de onoare, gazdele având şi o bară. Una peste alta, un meci bun pentru a liga secundă şi o câştigătoare merituoasă. În ultima etapă a campionatului, alb-violeţii joacă acasă cu ASA Tg. Mureş, în timp ce Ripensia merge pe terenul Miroslavei.
Scrie un comentariu
6 comentarii pentru acest articol
ne pare rau, n-am vrut sa va stricam weekendu’ , da’ ce sa faci?
N-ati spus voi ca inclusiv la Ripensia veti avea 5 etape usoare?La final,va atingeti obiectivul,locurile 5-10.La anul e mai greu,se pare ca cei 2% nu mai vin,dar voi oricum n-aveti treaba cu performanta,sa moara capra vecinului si basta.
nu stiu daca noi vom muri sau nu de drum lung, dar voi sigur muriti de grija noastra.
Vorbesti de pe tarla,sau de pe damb,cine fras va are grija,noi si daca murim in iarna asta voi oricum veti capitula,oricum calculezi si socotesti voi chiar n-aveti nici o sansa,noi s-ar putea,cu legea care se pare ca va iesi in curand dar nu e sigur,pt voi oricum totul e distractie,baute,remorci,pliculete,deci liga a3a e ideala pt cei fara patroni.
Astea ni le tot strigati de cand jucam in liga a 5-a …mai schimbati si voi placa un pic.Ati avut un morcov acolo atunci cand am promovat in liga a 2-a si voi ati retrogradat mizerabil, dar v-ati rezolvat locul prin mismasuri si mita.
Daca zici ca nu ne porti grija, cine te pune sa comentezi la stirile despre ASU Politehnica?
de cenzurat,cel mai securizat ziar din timis
Articole asemănătoare
Știri de ultimă oră
Cele mai citite articole
- Universitarul care contează
- Nu convingem, dar măcar învingem! Popa și Ene au răpus „virușii verzi”
- Începând de luni, se instituie restricții de circulație pe mai multe străzi din Timişoara
- Clubul Politehnica Timișoara critică controversata lege a combaterii violenţei pe stadioane, adoptată în Senat
- Primăria Timișoara are în vedere realizarea unor exproprieri de terenuri și clădiri degradate în zona Fabric
- Educația fără frontiere: elevii din Timișoara și Debrecen învață împreună pentru un viitor verde/FOTO
- Turism Alternativ – felul în care călătoriile pot schimba comunități și oameni
- 2-0, chiar e periculos. Dumbrăvița a avut avantaj la Oradea, dar a cedat inexplicabil

Administratie
Primăria caută executant pentru un nou parc fotovoltaic la Timișoara

Politica

Sport
Fetele de la Poli, primul eșec pe teren propriu în acest sezon
Citeşte tot articolul
Nu convingem, dar măcar învingem! Popa și Ene au răpus „virușii verzi”

Social
Educația fără frontiere: elevii din Timișoara și Debrecen învață împreună pentru un viitor verde/FOTO
Citeşte tot articolul
Moşniţa Nouă, prima comună din Timiş unde se interzic jocurile de noroc
Sănatate
La Spitalul Județean s-a inaugurat primul Compartiment de Alergologie și Imunologie Clinică din vestul țării
Timișoara se poziționează pe harta internațională a chirurgiei umărului: premiere medicale și expertiză globală
Descinderi la Spitalul „Victor Babeș”! Documente ridicate de procurorii DNA
24 martie – Ziua Mondială de Luptă Împotriva Tuberculozei
21 martie – Ziua Mondială a Sindromului Down. Ce trebuie să știe viitorii părinți despre screeningul prenatal
A început sezonul alergiilor… cum le putem gestiona. Sfaturi de la medicii de la „Clinicile Noi”
Conferința Națională de medicină preventivă și sănătate publică se va desfășura în luna mai în Timișoara
Jumătate dintre timişoreni spun că au sau cred că au o problemă de sănătate. Bolile cardiace și stomatologice în top
Vaccinarea pe înțelesul tuturor. Porți deschise pentru sănătate!
Schimbare da manager la Spitalul „Dr. Victor Babeș”. Lui Cristian Oancea nu i se mai prelungeşte contractul
UMF va organiza un eveniment foarte important în această primăvară
Mai mulți medici vor primi apartamente în noul cartier ANL din Giroc
Timp liber și cultură
Veniți cu câinele la cafea și ajutați la susținerea protecției animalelor
În luna mai puteţi descoperi fascinanta Deltă a Dunării cu As Tour Timişoara
Ateliere creative, demonstrații spectaculoase și teatru pentru întreaga familie, în weekend, la Iulius Town Timișoara
Surprizele de Paște sunt deja la Iulius Town: cumpărăturile de sărbători aduc premii speciale, iar Iepurașul îi așteaptă pe micii aventurieri
La Ianova va crește un mare și frumos CODRU! 1.500 de participanți au plantat 10.00 de copaci
Sute de alergători așteptați la “Giarmata în Mișcare”, eveniment caritabil ajuns la cea de-a VI-a ediţie
La Filarmonica Banatul va avea loc concertul Simphony of Hope, dedicat campaniei “Adoptă o mamă singură”
Agenţia As Tour vă invită la un circuit de neuitat în fascinanta Turcie: Istanbul – Ankara – Cappadocia
Vremea ploioasă amână concertul de muzică clasică din Piața Unirii
Hai la Ianova să plantezi un… CODRU! Recomandarea Visit Timiș
Expoziția „Fragilitatea Eternului. De la Pompeii la Grand Tour până astăzi” rămâne deschisă până în 3 mai, la Muzeul Național de Artă Timișoara
Semifinala barajului România – Turcia se difuzeză joi la Cinema City
Economic
AJOFM Timiș devine partener al primei ediții din Timișoara a evenimentului Noaptea Companiilor
Citeşte tot articolul
Învățământ
Municipalitatea timișoreană vrea să aloce două sute de mii de lei pentru susținerea olimpiadelor școlare organizate în oraș
La UVT va avea loc Timișoara Ideas Fest. Radu Paraschivescu, Marian Voicu, Vlad Petreanu, Moise Guran, Mihai Maci, invitați
Vreți o diplomă MBA? O puteți obține la Universitatea de Vest Timișoara
Patru zile de robotică, tehnologie și creativitate la UVT, în cadrul Open Robotics Intelligent Grid 2025
UVT antrenează echipa de robotică ce va reprezenta România la competiția internațională „FIRST Global Challenge 2025”
Universitatea de Vest Timișoara își face centrală fotovoltaică cu peste 4000 de panouri solare, cu zece milioane de lei
Universitatea de Vest Timișoara bifează un nou top universitar internațional
Universitatea de Vest Timișoara pregătește un program de masterat, Asistență socială militară
Universitatea de Vest urcă o mie de locuri într-un clasament de specialitate
Lucrările de licență și disertație ale absolvenților Facultății de Arte și Design, prezentate la Art Center
La UVT, crește numărul de candidați la programele de masterat, dar scade la licență
Universitatea de Vest Timișoara a primit titlul „ESCI Champion of excellence”
Știri de ultima oră
Educația fără frontiere: elevii din Timișoara și Debrecen învață împreună pentru un viitor verde/FOTO
Turism Alternativ – felul în care călătoriile pot schimba comunități și oameni
Mesajul Excelenţei Sale Iosif Csaba Pál, episcop diecezan de Timişoara, cu ocazia Solemnităţii Învierii Domnului – Sfintele Paşti 2026
Floriile, sărbătoarea care vesteşte Învierea Domnului. Aproape 1,5 milioane de români îşi sărbătoresc onomastica
Nu convingem, dar măcar învingem! Popa și Ene au răpus „virușii verzi”
Debut de supercampioni. Galop de sănătate cu nou-promovata din Gura Humorului
Dumbrăviţa pierde în minutele de prelungiri la Satu Mare şi ajunge în zona nisipurilor mişcătoare







































Comentarii prin facebook