De ce mancam legume turcesti din supermarket? Cand mai bine bem de banii aia

Pline pieţele agroalimentare ale României de patrioţi analişti economici care trag o concluzie năprasnică ieşind de la raionul de legume-fructe. „Unde e România de altădată? Ce agricultură am avut noi pe vremea lui Ceauşescu? Ţară bogată, dar vrea Occidentul să ne transforme în piaţă de desfacere pentru afacerile lor!” Adânc concluzionat, straşnic formulat! De câte ori subminez economia naţională făcând cumpărături de import din supermarketuri, mă întreb ce interes ar avea Uniunea Europeană ca eu, cumpărător şi contribuabil, să dau bani pe cartofi din Egipt si roşii din Turcia, iar produsele româneşti să putrezească în sere din lipsă de desfacere? Nici la această oră nu am primit răspuns la această întrebare retorică. Nici la altele: De ce ar da UE bani pe proiecte de dezvoltare rurală şi a afacerilor în agricultură ca, mai apoi, aceşti bani să fie îngropaţi cu proceduri de faliment? Politicienii de la Bruxelles hotărâţi să şteargă de pe faţa pământului agricultura românească, capitalişti veroşi hotărâţi să-şi desfacă mărfurile în România nu ar avea oare şi ei interesul ca această ţară să aibă o clientelă bogată care să-şi permită să cumpere produsele alea străine? La ce i-ar ajuta să nu mai producem nimic, să devenim din săraci şi mai săraci, ca apoi să cumpărăm de la ei cu ce? Cu nasturi? N-are logică, dar şi naţionalismul ăsta de tejghea trebuie să trăiască din ceva, să nu moară de foame patrioţii.

Dacă săpăm puţin la originile agriculturii postdecembriste vom da de moaştele lui „nea Nelu” Iliescu, care ar spune şi acum că nu e bine să desfiinţăm cooperativele. Posibil ca „nea Nelu” să fi spus asta dintr-o anume nostalgie, dar nu cred. El ştia că formele asociative pot relansa agricultura performantă, nu aia de subzistenţă care s-a aşezat pe aceste meleaguri după ce Guvernul Petre Roman a dat, de voie, de nevoie,, pământul înapoi la oameni, pe bucăţele, nu în ansamblurile unor forme cooperatiste. La ce bune ele acum? Păi tocmai de aia nu avem produse româneşti în supermarketuri. Aceşti coloşi comerciali ce desfac cu amănuntul contractează furnizori care pot oferi marfă în cantităţi enorme, care să satisfacă întregul lanţ al firmei respective, din întreaga ţară, poate chiar din alte ţări unde funcţionează. Nu merge ca un proprietar de seră la Gotlob să fie primit în Kaufland cu 30 tone de roşii. Mizilic. Aici intervine puterea unei coopertive. În toată lumea cu agricultură performantă, micii fermieri adună marfa în depozite care se ocupă de conservare, desfacere, dacă este vorba de legume şi fructe, ori în silozuri şi mori care să asigure o parte a lanţului materie primă-produs final în cultura cerealelor. Numai că, la noi, doi români să se adune într-o formă asociativă e greu, că se apucă să se certe, darmite zeci de fermieri de pe raza a patru-cinci comune. Iar când totuşi se adună, e foarte posibil ca membrii să se aleagă cu o ţeapă tradiţională românească. Şi-atunci nu e mai uşor să te-apuci de import? Lăsând afacerile de nişă din domeniul producţiei autohtone de legume şi fructe cu o desfacere exclusivă pe tarabele din pieţe, magazine comunale sau de cartier de tip ABC alimentar. E, de aia n-are ursul coadă şi supermerketul roşii din Dăbuleni. Nu c-aşa vrea NATO, masoneria şi forumul de la Davos, ci pentru că trei români nu se asociază de frică să nu fie furaţi de-al patrulea.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

konya emil a spus: (iulie 11th, 2011 at 18:43 )

alt articol bun!

Petrica a spus: (februarie 2nd, 2012 at 04:24 )

Supermarketurile nu pot lucra decat pe baza unor contracte ferme. Aceste contracte necesita incredere, siguranta in derularea lor si constanta. Vedeti cumva pe ai nostri in stare de asa ceva ? Uitati-va la contractele echipei Poli Timisoara. Restante la plata salariilor, certuri si minciuni intre parti, tribunale si amenzi etc. Noi suntem de vina si cu supermarketurile ! Degeaba in comert nu poti trai daca nu ai cuvant si vrei doar sa castigi cu smecherii.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud

Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Nadejda Colesnicenco

După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Ministerul Finanţelor Publice a lansat, din 1 iulie, în cadrul Programului Tezaur, o nouă emisiune de titluri de stat destinate exclusiv populației. Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Acestea au scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,25% și, respectiv,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Şeful Inspectoratului General de Aviație din MAI, Dorel Grădinaru, a fost numit noul manager al Aeroportului Internaţional Timişora, în urma revocării din funcţie a lui Dan Idolu.  Cu toate că noul Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara a încercat să păstreze secretul în privinţa noului manager, afară a transpirat totuşi un nume. Este vorba...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se militarizează Aeroportul Timişoara? Generalul de brigadă din MAI, Dorel Grădinaru, este noul manager
Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
În prima şedinţă a noului Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara s-a luat decizia revocării din funcţie a managerului Dan Idolu. Acesta din urmă a anunţat că va da în judecată noua conducere a aeroportului. La ceva mai mult de două săptămâni scurse de la schimbarea Consiliului de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Idolu a fost schimbat de la şefia Aeroportului Internaţional Timişoara!
Un accident de circulaţie a avut loc în această după-amiază în localitatea Cenei, din Timiș. Două persoane necesită îngrijiri medicale după impactul dintre două autoturisme. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au intervenit la un accident rutier în localitatea Cenei. La locul intervenției s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident la Cenei cu două maşini implicate. Ambii şoferi au fost răniți/FOTO
O tânără de 27 de ani este acuzată că a pătruns pe geamul unei locuințe de pe strada Zurich din Timișoara și ar fi furat bunuri în valoare de 3.000 de euro. Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore și introdusă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. În 1 iulie, polițiștii de investigații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoaţă din locuinţe prinsă de poliţişti. A intrat pe geam şi a furat bunuri în valoare de 3.000 de euro dintr-o locuinţă din Timişoara
A venit vara, iar temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate. Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au câteva recomandări pentru voi, în această perioadă secetoasă, când orice scânteie poate provoca incendii devastatoare. În timpul perioadelor secetoase crește mult riscul de incendiu în zonele unde există vegetație uscată. Pompierii au câteva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cresc temperaturile! Recomandările pompierilor din Timiș pentru a vă feri de incendii
Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Numărul cazurilor de infectări cu coronavirus a crescut îngrijorător, în ultimele 24 de ore, perioadă în care au fost raportate 450 de noi cazuri. Şi în judeţul Timiş revin îmbolnăvirile, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate cinci cazuri noi. Până astăzi, 2 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 27.746 de cazuri de persoane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Creştere alarmantă a infectărilor cu COVID-19. 450 de noi cazuri, în ultimele 24 de ore, dintre care cinci în Timiş
După o lună în care numărul cazurilor de infectări cu coronavirus a fost foarte mic în Timiş, în ultimele două zile au apărut şase îmbolnăviri. Doctorul Virgil Musta de la Spitalul “Victor Babeş” spune că noii infectaţi au ceva în comun: nu au crezut că există virusul şi nu s-au protejat. În ultima lună, numărul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doctorul Virgil Musta despre noile infectări cu COVID-19 din Timiş: „Toți au ceva în comun, nu cred că există virusul”
Top