Nu face CNI, face primaria! Robu: Sala Polivalenta la stadion, cu bani de la bugetul local!

Disputa pe Sala Polivalentă de 16.000 de locuri intră într-o nouă fază. Primarul Nicolae Robu anunță că, dacă terenul din apropierea Stadionului „Dan Păltinișanu” nu e destul de bun pentru Compania Națională de Investiții, sala va fi construită de… municipalitate! Costuri estimate: 20 de milioane de euro. Durata: vreo trei ani.

Primarul Nicolae Robu nu vrea să accepte ideea construirii unei săli polivalente în comuna Giroc. El insistă pe zona viitorului campus sportiv din apropierea stadionului „Dan Păltinișanu”. „Tot încercăm să facem să prevaleze rațiunea, grija și dragostea pentru orașul nostru. Nu mă pot împăca cu ideea că un obiectiv atât de important precum sala polivalentă nu va fi în Timișoara. Nu e vorba de niciun orgoliu, este o tâmpenie fără seamă să se spună că ține de orgoliu, pentru insistența ca sala să fie în Timișoara. Voi transmite o adresă la CNI prin care voi cere să ni se comunice dacă se agreează locația pe care am propus-o pentru Timișoara, nu pentru un partid sau altul, pentru o persoană sau alta aflate acum în funcții. Dacă nu se agreează acea locație, vom realiza sala polivalentă pe bugetul local”, a anunțat, marți, edilul. Sala va avea, spune Robu, cel puțin 10.000 de locuri și va pleca de la modelul polivalentei de la Cluj.

Citește și: Dobra explica de ce Robu se opune polivalentei de la Giroc: Nu e facuta de el

Citește și: Robu: Nu cred ca vreun timisorean vrea sala polivalenta la Giroc!

Robu insistă că amplasamentul de la Giroc nu este deloc potrivit. „Dacă amplasăm sala nu știu exact unde în Giroc, vor fi o mulțime de dezavantaje. Cetățenii care participă sunt în marea lor majoritate timișoreni. Toți vor aglomera orașul pe aceeași arteră. Va fi Calea Girocului cu patru benzi, dar una singură. Plus, toate rețelele de utilități care acolo nu există”, a explicat el. Suma estimată pentru realizarea acestei investiții este de 20 de milioane de euro. „Vom da drumul la studiul de fezabilitate. Evident că este o investiție multianuală. 5, 6, 7 milioane pe an, pentru un obiectiv atât de important, putem aloca, pentru a nu frustra orașul nostru pe 100 de ani de acum înainte, Noi gândim pe termen lung, pentru binele orașului”, a completat Nicolae Robu. Un termen de finalizare? „Dacă va câștiga o firmă serioasă, se poate face în trei ani, încât până în 2021 să existe. Eu sunt convins că înțelepciunea va fi un fapt și că nu o să ajungem să facem o sală a Timișoarei și să mai facă cineva și o sală în Giroc. Există spațiu, acolo se poate amplasa și noul stadion, și bazinul olimpic, și săli de conferințe, parcări. Ca reprezentant al Primăriei Timișoara, refuz orice competiție cu oricine. Aici putem vorbi despre o competiție de logică, de rațiune. Să nu fie sala în Timișoara, eu sunt convins că niciun timișorean care ține la oraș nu poate accepta. Am încredere că timișorenii îmi vor fi alături, dacă va fi cazul”, a mai spus primarul. Banii pentru SF ar putea fi alocați chiar în acest an. La Timișoara este în construcție, de aproape șapte ani, o sală polivalentă de 3.000 de locuri, deținută în coproprietate de PMT și Universitatea Politehnică. Nu se știe când va fi gata.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

7 comentarii pentru acest articol

VIOLA a spus: (April 11th, 2017 at 12:15 )

EU PROPUN SA SE FACA CATE O SALA POLIVALENTA IN FIECARE CARTIER TIMISOREAN. MAI MULT, CHIAR PE FIECARE STRADA. HAI, CA AVEM BANI DE SPART!

 
timisorean a spus: (April 11th, 2017 at 12:29 )

as dori mai degraba sa vad finalizat spitalui de copii si alte investitii prioritare pentru timisoreni.
sala actuala polivalenta si cea in constructie in parteneriat cu politehnica, ar fi cam destul…deocamdata!

 
marean a spus: (April 11th, 2017 at 12:39 )

robu asta e prea nebun. doar pt ca nu ar culege el laurii daca se face la giroc, face el o alta sala. pai mai robule in loc sa primesti banii de la guvern si sa-i lasi pe ei sa faca si tu sa folosesti banii de la bugetul local in alt scop, tu alegi ca un imbecil narcisist ce esti sa cheltui 20 de milioane de euro pentru propria-ti ambitie si mandrie?! sincer imi pare rau ca te-am votat..

 
VIOLA a spus: (April 11th, 2017 at 12:53 )

@marean
SINCER, AI AVUT PE CINE VOTA? EU L-AM VOTAT PE ADI ORZA, SINGURUL CU EXPERTIZA ADMINISTRATIVA, CU IDEI DESPRE CUM SE CONDUCE DECENT UN ORAS DE TALIA TIMISORII. NU CA AS FI CREZUT CA VA CASTIGA, IN CONDITIILE ACTUALE DIN ROMANIA E GREU SA CASTIGI CA INDEPENDENT SI ESTE APROAPE IMPOSIBIIL SA FACI PERFORMANTA ADMINISTRATIVA FARA UN PARTID TARE IN SPATE. ASTA E TARA. BLATUL DINTRE PSD SI PNL S-A VAZUT SI DE PE LUNA. PAI CE INSEMNA UN ORZA SUSTINUT DE TOATE PARTIDELE ANTI-ROBU, COALIZATE? INFRANGEREA ROBULUI! SI PSD SI-A BATUT JOC DE TIMISORENI CU OFERTA LOR DE ANUL TRECUT, IN PERSOANA LUI BARSESTEANU.

 
Google a spus: (April 11th, 2017 at 13:36 )

Eu zic sa construiască sala asta la Bocsig, pe tarlaua moștenită de la ma’sa și tac’su. Și sa o ridice tot cu firmele de casă ale PNL, Maratti Construct sau Prompt SA.

Nu-l ia odată DNA și pe ciudatul asta?!?!

 
caraneanul a spus: (April 11th, 2017 at 15:49 )

pai mascariciul nu a terminat sala de la baza 2 si vrea sa faca alta. Am vazut ce bun este. Macar sa se faca oriunde, ca el n-o face nici in 7 mandate(ptui drace, am scris 7). ca de gura e bun. in rest nimic. A aruncat milioane de euro pe managementul de trafic, dar cu el ori fara era acelasi lucru. Sa vedem cine o sa-l intrebe de ce a aruncat cu banii. si nu numai pe asta. vapoare care stau, autobuze electrice care nu pot fi inscrise, etc. ,,Mai ce bun primar avem, ca ca el nu mai gasim”.

 
brusc a spus: (April 11th, 2017 at 16:16 )

vor sa tina congresul psd la giroc in sala..

 
* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Gauss topografie timisoara

Administratie vezi arhiva Administratie

CCIAT

Politica vezi arhiva Politica

MNB – Muzeul Național al Banatului

Sport vezi arhiva Sport

Statiunea Buzias

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

După eşecul de acasă la un gol, SCM Poli Timişoara încearcă joi, la malul mării să întoarcă soarta disputei. Handbaliștii violeţi sunt deja la Constanța pentru meciul al doilea de clasament cu AHC Dobrogea Sud, programat. Duelul celor două echipe decide cine ocupă locul 5 la finalul acestui sezon intern.
Citeşte tot articolul Citeste articolul Ultimul meci din campionat pentru handbaliști?
Deja cunoscutul Domeniu Herneacova găzduieşte în perioada 24 – 27 mai, respective între 31 mai și 3 iunie un nou concurs de sărituri peste obstacole, cu participare internaţională. Până acum au fost înscrişi peste 200 de cai din ţări precum Serbia, Bulgaria, Ungaria şi evident România. În cele opt zile de competiţie vor avea loc...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Nou regal hipic la Herneacova
Error, no Ad ID set! Check your syntax!
Top
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com