Primaria cere de asta primavara de la guvern 34 de milioane de lei pentru Colterm, dar a fost ignorata

Primăria Timișoara și Colterm au trimis, încă de astă-primăvară, mai multe documente la București, pentru ca societatea de termoficare să primească bani de la guvern, dar demersurile au fost ignorate. Primarul Nicolae Robu îl contrazice astfel pe șeful CJ Timiș, Călin Dobra.

Guvernul a aprobat, în ultima ședință, peste 120 de milioane de lei pentru companiile de termoficare cu probleme din țară. Printre acestea nu s-a aflat însă și Colterm, pentru că, susținea președintele CJ Timiș, Primăria Timișoara nu a făcut demersurile necesare. „Am fost uimit să văd un comunicat de la Consiliul Județean Timiș, prin care era învinuită primăria că nu a făcut demersuri către guvern, pentru a primi bani pentru Colterm. Am făcut mai multe demersuri din acest an, din primăvară până în această săptămână. Ultimul document este datat 6 decembrie. Nu știu cum s-a putut face o asemenea afirmație fără să fim întrebați dacă am făcut aceste demersuri. Este o notă de fundamentare din primăvară. Pe baza ei, consiliul județean și prefectura trebuie să genereze un proiect de act normativ pe care guvernul să-l aprobe ulterior. Nota de fundamentare este semnată de mine, de președintele CJ, Călin Dobra, și de prefectul de la acea vreme, Mircea Băcală. Originalele au fost trimise prin poșta militară. Emil Șerpe, directorul Colterm, spune că s-a primit și confirmare”, a declarat, vineri, primarul Nicolae Robu.

Edilul spune că a discutat chiar joi cu Doru Vișan, secretar de stat în Ministrul Energiei, și că lucrurile sunt cât se poate de clare. „Am stabilit ce trebuie făcut. Am inițiat o nouă notă de fundamentare și s-a elaborat un nou proiect de act normativ de către CJ Timiș și prefectură. Așa am înțeles, că acesta mai trebuie doar semnat. Luni, Emil Șerpe va merge din nou la București, unde va avea loc o discuție pe acest subiect”, a completat edilul. Suma cerută de la guvern pentru Colterm este de 34 de milioane de lei, dar Robu spune că în regim de urgență ar putea fi alocate 30 de milioane. Conform primarului, în acest an, de la bugetul local au intrat în conturile societății de termoficare aproape 80 de milioane de lei: 28 milioane, reprezentând 30% din majorarea de capital de 84 de milioane aprobată în CL, 10 de milioane – pierderi induse și 40 de milioane, contravaloarea subvențiilor de la 1 ianuarie și până la data actuală. Colterm are, în acest moment, datorii de 110 milioane de lei, la care se adaugă 16 milioane penalități.

Primarul Nicolae Robu speră ca banii de la guvern să vină până la sfârșitul anului. „Nu vreau dispute, vreau să fim contructivi. Nu ar fi normal ca din cauza unor scăpări petrecute nu știu unde pe traseu să rămână Timișoara pe dinafară. Sper deosebire de alte orașe, noi suntem corecți. În alte părți, societățile de termoficare au fost duse în faliment și acum se dau bani la guvern pentru noile societăți, care merg tot pe pierderi. Noi am eficientizat Colterm, dar datoriile istorice sunt uriașe și nu ai capacitatea de a le stinge de la bugetul locale”, a conchis liberalul.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

2 comentarii pentru acest articol

ion a spus: (decembrie 9th, 2017 at 08:28 )

Oare ce mai spun studiile de ultima ora ale primariei?Apartamentele cu centrala se incalzesc de la cele bransate la Colterm,sau reciproca?Cica nu se aproba bransari pt ca peretii comuni sunt incalziti de cei bransati la Colterm…Chiar asa sa fie?Ia mai studiati….Intre timp ne dati voie sa ne incalzim cu aeroterme,avand in vedere ca suntem cu platile la zi catre Colterm,sau ne trebuie ceva aprobari speciale si pt asta..?Alo,Primaria se aude?Poate era mai bine sa se monteze ceva mai putine semafoare,sa se cumpere mai putine vaporase,sa se darame mai putine garaje si cu banii aia sa faceti ceva cu Coltermul…nu cred ca se supara cineva…

anteconbega a spus: (decembrie 10th, 2017 at 14:48 )

Să stai cu mâna întinsă la guvernul comunist, precum cerşetorii politicii, nu face la aşa un mare om de stat precum liberalul bocsigar. Cine a făcut „datoriile istorice,” aşa uriașe cum sunt acestea? Le-a făcut Freddy, Sorin, Radu, Flavius sau toată gaşca la un loc? De ce să plătească guvernul lui Mişu Brăileanu’? Consilierii locali din ultimii ani şi angajaţii Colterm nu au şi ei mândria lor?

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top