Meciuri infernale pentru reprezentantele Timişoarei în etapa a VI-a din Liga a II-a

Ripensia va evolua sâmbătă pe terenul liderului, în timp ce ACS Poli joacă tot atunci, şi tot de la ora 11, pe gazonul echipei de pe locul doi. În fine, duminică seara, ASU Politehnica va întâlni o echipă neînvinsă. Acesta este programul timişorenelor din etapa a VI-a a Ligii a II-a.
liga a II-a
Ripensia are un nou preşedinte, în persoana lui Dumitru Mihu, dar o schimbare a intervenit şi pe banca tehnică. Echipa s-a despărţit de antrenorul Ciprian Urican, astfel că pregătirea formaţiei este, din nou, responsabilitatea directorului sportiv Radu Suciu. În ciuda acestor frământări, băieţii în roşu şi galben vor face tot posibilul ca în runda a 6-a să pună capăt şirului de trei înfrângeri la rând. Sâmbătă, 8 septembrie, pe arena Voinţa din Snagov, „Ripi” va înfrunta echipa locală Sportul, prima clasată din liga secundă. Roş-galbenii sunt în efectiv complet, iar pentru partida de la Snagov nu există jucători indisponibili.

Directorul sportiv al Ripensiei, Radu Suciu, a prefaţat confruntarea cu liderul din Liga a II-a, Sportul Snagov: „În astfel de situaţii, când echipa înregistrează mai multe rezultate negative la rând, se instalează, de regulă, o stare de neîncredere, care trebuie depăşită. Acesta este principalul obstacol. Noi sperăm să rezolvăm această problemă, să capacităm echipa pentru joc, pentru ca jucătorii să aibă încredere în ceea ce li se cere, că pot îndeplini în teren cerinţele. Vom merge mai departe pe aceleaşi principii şi idei instaurate de Ciprian Urican, cu retuşurile de rigoare, pe care el n-a mai apucat să le facă. Important e să înregistrăm un rezultat pozitiv. Dacă vom face un joc bun, va veni şi acest rezultat. Dacă vom avea încredere în posibilităţile noastre, în faptul că vom putea transpune în teren ideea de joc, atunci avem şanse reale de a ne întoarce acasă cu un rezultat bun”.

Şi ACS Poli are parte de un duel foarte dificil, mai ales în condiţiile în care echipa nu se regăseşte, are probleme de lot, probleme financiare, insolvenţă, instabilitate. Bănăţenii joacă pe terenul echipei de pe locul secund, Academica Clinceni. „Întâlnim o echipă revelație a acestui campionat. În trecut au avut jucători cu experiență, anul acesta au mers pe altă strategie, cu mulți jucători tineri, cinci-șase jucători cu experiență, din punctul meu de vedere au creat surpriza în competiție. Sunt foarte mulți jucători luați de la Steaua, Dinamo, centrele puternice din țară, drept dovadă sunt pe locul 2. Avem nevoie de atitudine, într-o săptămână nu pot să schimb nimic. Având în vedere că sunt foarte mulți copii fără experiență. Mulți care anul trecut jucau pe la Divizia C, e greu să faci ce îți dorești. Trebuie să-și schimbe puțin metalitatea. Și dacă pierzi măcar să dai totul pe teren”, a declarat antrenorul violeţilor, Ştefan Nanu.

În fine, duminică de la 19.30, ASU Politehnica are derby violet cu FC Argeş, echipă care nu a pierdut niciun meci în acest campionat. „E o partidă pe care o așteptăm cu nerăbdare, împotriva uneia dintre cele trei echipe neînvinse din acest campionat. FC Argeș e foarte bine organizată în plan defensiv și e prima formație în fața căreia Chindia Târgoviște a pierdut puncte, într-un moment în care avea punctaj maxim. Avem foarte multe informații despre ei, cu siguranță au și ei despre noi. Rămâne ca, la ora jocului, inspirația și forma de moment a jucătorilor să facă diferența. Suntem optimiști, mai ales datorită faptului că venim după o serie de rezultate pozitive, dar mai ales pentru că în ultima perioadă am reușit să confirmăm și în rezultate jocul bun pe care l-am practicat în primele cinci runde. Sperăm într-un joc bun și într-un rezultat care să ne mai permită să urcăm câteva locuri în clasament”, a prefaţat întâlnirea Cosmin Petruescu, tehnicianul echipei violete, cea mai bună clasată dintre grupările din Timişoara, după 5 runde.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


landscape-aerotim-1

Administratie vezi arhiva Administratie

Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud

Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Aconnect - Digitalizam Romania

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Nadejda Colesnicenco

După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
gauss-topografie-timisoara_728x90px

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului
Bucuria_Shoppingului_PO_728x90

Economic vezi arhiva Economic

Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Ministerul Finanţelor Publice a lansat, din 1 iulie, în cadrul Programului Tezaur, o nouă emisiune de titluri de stat destinate exclusiv populației. Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Acestea au scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,25% și, respectiv,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Finanţele vor banii cetăţenilor. Se pune în vânzare o nouă emisiune de titluri de stat

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nadejda Colesnicenco, titulară în naționala Moldovei, este noua jucătoare a Fortunei Becicherecu Mic! „Nadin”, cum i se zice, are 24 de ani proaspăt împliniți, și vine să întărească linia de mijloc a echipei noastre. A început fotbalul ca majoritatea fetelor, cu băieții în spatele blocului. Originară din Bender (Rep. Moldova), a început să joace în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul După Laura Rus, Fortuna mai face un transfer foarte important
În prima şedinţă a noului Consiliu de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara s-a luat decizia revocării din funcţie a managerului Dan Idolu. Acesta din urmă a anunţat că va da în judecată noua conducere a aeroportului. La ceva mai mult de două săptămâni scurse de la schimbarea Consiliului de Administraţie al Aeroportului Internaţional Timişoara, a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dan Idolu a fost schimbat de la şefia Aeroportului Internaţional Timişoara!
Un accident de circulaţie a avut loc în această după-amiază în localitatea Cenei, din Timiș. Două persoane necesită îngrijiri medicale după impactul dintre două autoturisme. Salvatorii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au intervenit la un accident rutier în localitatea Cenei. La locul intervenției s-au deplasat de urgență o autospecială de primă intervenție...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident la Cenei cu două maşini implicate. Ambii şoferi au fost răniți/FOTO
O tânără de 27 de ani este acuzată că a pătruns pe geamul unei locuințe de pe strada Zurich din Timișoara și ar fi furat bunuri în valoare de 3.000 de euro. Aceasta a fost reținută pentru 24 de ore și introdusă în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș. În 1 iulie, polițiștii de investigații...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Hoaţă din locuinţe prinsă de poliţişti. A intrat pe geam şi a furat bunuri în valoare de 3.000 de euro dintr-o locuinţă din Timişoara
A venit vara, iar temperaturile sunt din ce în ce mai ridicate. Pompierii de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență Timiș au câteva recomandări pentru voi, în această perioadă secetoasă, când orice scânteie poate provoca incendii devastatoare. În timpul perioadelor secetoase crește mult riscul de incendiu în zonele unde există vegetație uscată. Pompierii au câteva...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cresc temperaturile! Recomandările pompierilor din Timiș pentru a vă feri de incendii
Mâine, vineri, 3 iulie, ministrul Transporturilor vine într-o vizită la Timișoara. Va inspecta șantierul centurii de Sud și va avea o întâlnire cu autoritățile la Palatul Administrativ. Lucian Bode, ministrul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, va avea de dimineață o întâlnire la Palatul Administrativ, unde vor fi prezentate obiectivele de infrastructură din județul Timiș, stadiul și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucian Bode, ministrul Transporturilor, vine la Timișoara, pentru a inspecta lucrările de pe centura de Sud
Numărul cazurilor de infectări cu coronavirus a crescut îngrijorător, în ultimele 24 de ore, perioadă în care au fost raportate 450 de noi cazuri. Şi în judeţul Timiş revin îmbolnăvirile, în ultimele 24 de ore fiind înregistrate cinci cazuri noi. Până astăzi, 2 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 27.746 de cazuri de persoane...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Creştere alarmantă a infectărilor cu COVID-19. 450 de noi cazuri, în ultimele 24 de ore, dintre care cinci în Timiş
După o lună în care numărul cazurilor de infectări cu coronavirus a fost foarte mic în Timiş, în ultimele două zile au apărut şase îmbolnăviri. Doctorul Virgil Musta de la Spitalul “Victor Babeş” spune că noii infectaţi au ceva în comun: nu au crezut că există virusul şi nu s-au protejat. În ultima lună, numărul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doctorul Virgil Musta despre noile infectări cu COVID-19 din Timiş: „Toți au ceva în comun, nu cred că există virusul”
Anunțurile de angajare ale spitalelor sunt pline de solicitări pentru asistente medicale. În Timiș s-au înființat două noi clase postliceale, la Colegiul Ana Aslan din Timișoara, de asistente medicale. Înființarea acestor două noi clase postliceale vine ca urmare a unui demers comun al Inspectoratului Școlar Județean Timiș și al Instituției Prefectului către Ministerul Educației. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În Timișoara s-au înființat două clase postliceale  de asistente medicale, la Colegiul Ana Aslan
Top