Pentru cine bati clopotele, „mitica”?

Când și-au dat jos nădragii ca să-și arate curul către Marian Iancu, cei din Druckeria au crezut că a început războiul și e cazul să dea asaltul la baionetă. Cu spatele asigurat de o cunoscută casă de avocatură din Cluj, latura neuniversitară a ASU a explicat într-un limbaj „cristianbrâncovenesc” de ce „mitică” de Iancu nu are nicio șansă în lupta cu nativii alb-violeți. În cea mai mare parte, argumentele ASU sunt imbatabile și l-ar face până și pe procesomanul Marian să mai ia o pauză cu litigiile de la TAS.

Cum să nu le dai dreptate portavocilor frumoșilor suporteri când se întreabă ce-are sula cu prefectura sau o echipă Poli neafiliată, a lui Iancu, cu o secție de fotbal a Universității Politehnica, ce joacă în afara sferei FRF? Orb să fii și tot ți-ai da seama că o echipă amatoare a unei universități timișorene, cea care în 1921 a înființat echipa încărcată astăzi de atâta tradiție, este mai în măsură să poarte numele și culorile alb-violete, nicidecum un individ din București, cu clubul în semiinsolvență, galonat cu un palmares cumpărat de la aventurierul Claudio Zambon.

Numai că etica, dreptatea și juridicul nu au întotdeauna legătură. „Miticul” ăla din București are palmaresul după o investiție pe care nimeni nu a vrut să o facă în Timișoara pentru a reașeza lucrurile cât de cât la locul lor. Cu trimitere la o masă credală din care face parte și CJ Timiș, Iancu face pe scrupulosul și vorbește de obligația sa de a valorifica în folosul creditorilor tot ce poate fi considerat activ al fostului club.

Unii zic că ar fi vorba de aproape un milion de euro, aici intrând bani pe avocați, traducători, plimbări pe la Lausanne și, finalmente, cumpărarea firmei italianului. Vreme de peste două decenii mai funcționează un act de asociere între Poli a lui Iancu și asociația lui Viorel Boiț, entitatea recunoscută de FRF ca fiind deținătoarea palmaresului lui Poli. Ceea ce-l face pe afaceristul BkP omul cu pâinea și cuțitul în mâinile cu care ține captiv fotbalul timișorean. Asta e, ne place, nu ne place. Le place, nu le place.

Spuneam că suporterii ASU au dreptate raportându-ne la realitățile anului fotbalistic 2013-2014. Cu Marian Iancu ieșit din competiție, cu ACS Poli în prima ligă și cu ASU Politehnica în liga a IV-a. Treaba se schimbă însă radical la anul. Iar frontul deschis acum de Marian Iancu nu este decât o pisică arătată de acesta adversarilor săi din Druckeria, nicidecum adevăratul război. Chiar și replica primarului Robu mi se pare de-o eleganță strategică, pe de o parte o invitație la reconciliere arătată druckerilor, dar și un gest de imagine „împotriva” unui Marian Iancu care a atacat echipa Universității Politehnică, pe care Robu a condus-o ca rector și pe care o poate controla și astăzi din Senat, când și cum vrea. Ce va fi la anul? Păi ASU intră în sfera FRF, dacă va câștiga barajul de promovare în liga a III-a. Cum și ACS este membru afiliat al FRF, iată ce zice ROAF, regulamentul de organizare a activității fotbalistice.

Articolul 4, denumit cinic „Integritatea competițiilor”, spune că „protejarea integrităţii sportive a tuturor competiţiilor organizate de FRF constituie un obiectiv de o importanţă fundamentală. În acest scop, FRF îşi rezervă dreptul de a interveni şi a lua măsurile adecvate în oricare situaţie în care se dovedeşte că aceeaşi persoană fizică sau juridică se găseşte în poziţia de a influenţa managementul, administrarea şi/sau performanţa sportivă a mai multor cluburi afiliate la FRF”. În această situație se află Universitatea Politehnică din Timișoara.

La ASU este clar de ce, pentru că este echipa universității, vorba lui Cristi Brâncovan. UPT este însă și partener cu primăria și CJT în ONG-ul care gestionează fotbalul echipei de primă ligă, ACS Poli. La punctul doi, aliniatul c) din același ROAF zice că un club afiliat „nu are drept ca direct sau indirect să fie implicat în orice fel sau să exercite orice funcție în managementul și/sau administrarea sportivă a altui club”. Iar ca personajul să poarte un nume, acesta este Florențiu Staicu, director administrativ în UPT, instituție ce patronează ASU, și totodată președinte al ACS. Un alt personaj omnipotent ce ar atrage atenția FRF în speța integrității este primarul Nicolae Robu, ca șef în Senatul UPT, instituție ce patronează ASU, și primar al Timișoarei, principalul contributor al ACS Poli.

Da, ce va fi la anul? Va fi cald, cel mai probabil. Una din variantele pur teoretice ar fi ca ASU să devină în liga a III-a echipa secundă a ACS Poli, ipoteză pe care nici nu vreau să o pun în discuție, de dragul celor de la Druckeria. Desigur, scoaterea UPT din ACS Poli ar fi o soluție, dar ce interes ar avea Nicolae Robu să facă asta? O altă soluție ar fi ca ASU să refuze intrarea în zona FRF și să rămână în liga a IV-a pentru totdeauna, îmbrăcând hanoracul și basca luptei antisistem și ducând crucea unui fotbal curat marca Dănuț Lața. Dar nici asta nu o iau în calcul, căci nu așa le-a fost vorba când Druckeria a convins copiii ăia să bată județul. Credeți că asta le-a zis? Că n-o mai vadă pe Poli a lor niciodată în prima ligă?

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

12 comentarii pentru acest articol

ac recas a spus: (octombrie 29th, 2013 at 09:31 )

„…În cea mai mare parte, argumentele ASU sunt imbatabile și l-ar face până și pe procesomanul Marian să mai ia o pauză cu litigiile de la TAS.”

3 randuri mai jos :

„…Ceea ce-l face pe afaceristul BkP omul cu pâinea și cuțitul în mâinile cu care ține captiv fotbalul timișorean.”

sasule, da’ logica, unde-i logica????
sau cu alte cuvinte, tu citesti ce scrii?

CULMEA JURNALISMULUI !!!!!!! a spus: (octombrie 29th, 2013 at 10:00 )

IN sfarsit ati inteles REALITATEA – REALA, sau cel putin acum o scrieti! Dar, finalul e putin diplomatic, in sensul ca o cam scaldati,lasandu-le unele mici iluzii celor din drukeria si altor naivi.

DEOCAMDATA a spus: (octombrie 29th, 2013 at 10:04 )

Nu numai fotbalul,ci toata Romanica se conduce azi dupa nixte legi, mai bune, mai proaste, dar astea sunt DEOCAMDATA! Ca unii le incalca de multe ori, sau le respecta alteori si tipa din toate puterile cand altii procedeaza la fel, asa-i la noi.La fel si cu aceasta drukerie, care nu mai e frumoasa decand a intrat pana-n gat in politica(era sa zic in kkt…) si de atunci pute rau, desi se parfumeaza de zeci de ori.

unu d-alui Miti a spus: (octombrie 29th, 2013 at 10:22 )

dragilor,ca sa fie „alocutiunea”mai cuprinzatoare tineti cont de recomandarea lui Mittik-mititica:cititi regulamentele! Cand niste superspecialisti in avocatura,doctori in drept au hotarat sa-l atace pe Jiji si sa-l dovedeasca, au constatat cu stupoare ca nu face parte din organigrama Stelei, cam tot asa e cu dl.Robu.

sam a spus: (octombrie 29th, 2013 at 17:24 )

sa tina minte domnul brancovan…..un banatean adevarat nu-si da foc la casa parinteasca, de ciuda ca nu poate face curatenie in ea

sly a spus: (octombrie 29th, 2013 at 22:46 )

Cea mai buna afacere vis-a-vis de regulamentele pe care s-au kkt cei din LePeFe si FeReFe este situatia din Liga a II-a: cum mama dracului o echipa nou infiintata este admisa direct in Liga a II-a???
Vorbesc aici de cei din Craiova care nici acum nu stiu care este fosta,actuala sau viitoarea adevarata, reala, cu sau fara palmares.
Nu inteleg de ce mai exista promovare/retrogradare daca mitica si sanducu decid cine joaca si mai ales unde joaca.

Ivanhoe a spus: (octombrie 30th, 2013 at 09:29 )

Am vrut sa citesc ce a scris Cristi Brancovan dar am renuntat dupa primele randuri pentru ca clubul se numeste Asociatia Club Sportiv Poli Timisoara si nu Atletic Club Sportiv, apropo de ACS Recas, deci fiind evidenta nota rautacioasa si deformatoare inca de la inceput, m-am lasat pagubas.

@Ivanhoe a spus: (octombrie 30th, 2013 at 12:26 )

concluzia vizavi de ce a scris Brancovan e simpla: el constientizeaza ca dupa promovarea celor de la asu, odata intrati sub incidenta frf, treburile se complica. posibilitatile vor fi urmatoarele: universitatea politehnica sa se retraga din constructia acs poli, ceea ce e cam greu. universitatea politehnica sa crediteze echipa doar la ivel amator, ceea ce este foarte posibil. sau asu sa devina satelitul acs, cum spune si Sasu, ceea ce e greu de crezut ca suporterii vor accepta.

ac recas a spus: (octombrie 30th, 2013 at 16:52 )

@hoe: oricum era prea obositor sa te apuci sa citesti mai mult de 3 randuri…Si la urma urmei nefiind vorba de recas, nu vad ce te iubeste grija…

Ivanhoe a spus: (octombrie 30th, 2013 at 17:14 )

@ac recas: nu citesc lucruri neserioase! Daca Cristi era serios ar fi scris numele corect al clubului ACS Poli Timisoara! Chiar si daca doreste sa combata acest club, o poate face, dar atunci macar sa arate ca o face la modul corect nu asa cu vrajeli si caterinca!

ac recas a spus: (octombrie 30th, 2013 at 23:31 )

numele din certificatul de nastere este intradevar Atletic Club Recas…iar certificatul respectiv este in vigoare.
Acestui club ii prevad chiar un viitor de liga1 …cu conditia sa revina la vechile culori,vechiul sediu, vechiul stadion ( micutza dar cocheta arena din Recas de langa gara) si vechii suporteri recaseni care nu numai ca-si iubesc sincer echipa, dar parca si arata a oameni

@Brancovan a spus: (octombrie 31st, 2013 at 20:05 )

In urma cu ceva timp aflam cu bucurie ca dupa o lupta crunta cu FRF , ZAMBON, etc , Marian Iancu si Cristi Brancovan au castigat palmaresul lui Poli ,istoria ,culorile si numele .
Azi acelasi Brancovan ne spune ca Marian Iancu nu are nimic palpabil .
Brancovane , ori noi suntem prosti ori tu te-ai defectat !

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți

Foarte tânărul pilot timișorean Andreas Benea, în vârstă de numai 14 ani, a impresionat la prima sa participare în Romanian Endurance Series, reușind să urce pe podium și să obțină inclusiv cel mai bun timp într-una dintre cursele care au avut loc în weekend pe circuitul Transilvania Motor Ring. La numai 14 ani, Andreas Benea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Copil minune! La doar 14 ani face furori în lumea sporturilor pe patru roți
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Societatea timișoreană Aquatim este partener în proiectul european SPRINGS, finanțat prin programul Horizon Europe. Compania se numără printre puținii operatori regionali din România implicați direct în consorții europene de cercetare, contribuind activ la dezvoltarea de soluții pentru protejarea resurselor de apă în contextul schimbărilor climatice. Proiectul SPRINGS, cu un buget de aproximativ 6,5 milioane de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Aquatim e partener în cadrul unui important proiect de cercetare european, în valoare de 6,5 milioane de euro

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Conducerea UDMR a decis marți să nu facă parte dintr-un eventual Guvern Veștea. Decizia finală va fi luată totuşi de grupurile parlamentare ale UDMR. Înainte de şedinţa liderilor maghiari, preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, s-a întâlnit cu Ilie Bolojan şi Dominic Fritz. UDMR a decis că nu va intra la guvernare, a anunțat Csoma Botond, liderul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Guvernul Veştea, şanse minime de învestire. UDMR refuză participarea la guvernare
FLIGHT FESTIVAL revine între 19–21 iunie 2026 cu cea mai amplă ediție de până acum, desfășurată la Muzeul Satului Bănățean, într-un concept care transformă întregul spațiu într-un aeroport imaginar al muzicii, tehnologiei și educației. Ediția a 8 a continuă direcția de edutainment, integrând experiențe interactive, zone tematice internaționale și, pentru prima dată, o scenă dedicată...
Citeşte tot articolul Citeste articolul AMR 3! Flight Fest, aproape de start. Lista finală a celor care vor urca pe scenă
Municipalitatea timișoreană vrea să întocmească expertize tehnice pentru avizarea și autorizarea de către ISU a unitățior de învățământ aflate în administrarea sa. Realizarea documentațiilor va fi realizată în trei loturi. Pentru acest proiect au fost alocate 1,48 milioane de lei, iar licitația a fost lansată pe SEAP. Operațiunile se realizează prin Administrația pentru Sănătate și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea autorizarea ISU pentru unitățile de învățământ din administrare
Zi specială. Universitatea de Medicină şi Farmacie „Victor Babeş” din Timişoara și Editura „Victor Babeş” anunță lansarea volumelor de debut intitulate „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, semnate de dr. Ioana Crișan, medic rezident la Clinica de Neurologie din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă „Pius Brînzeu” Timişoara....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lansare de carte la UMF: „Fragmente de timp. Atunci și acolo” și „Fragmente de timp. Aici și acum”, de Dr. Ioana Crișan
Universitatea de Vest Timișoara a anunțat deschiderea platformei online de înscriere pentru noul an de studiu. Cu această ocazie, UVT scoate la concurs aproximativ 6.500 de locuri la programele de studii universitare de licență, dintre care 2.725 finanțate de la bugetul de stat, cu 73 în plus față de anul universitar anterior, respectiv aproximativ 4.500...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara a deschis platforma online de admitere pentru noul an universitar
UVT a fost premiată la Bruxelles, în cadrul ceremoniei „ESCI (European Student Card Initiative) Champions Awards”, pentru contribuțiile remarcabile la promovarea mobilității studențești în Europa și la digitalizarea proceselor aferente acesteia. Din cele 123 de candidaturi depuse de instituții de învățământ superior din 30 de țări, UVT este singura universitate din România care a primit...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Universitatea de Vest din Timișoara, premiată la Bruxelles cu titlul „ESCI Champion of Excellence”
Există un mare avantaj în a avea un vinovat clar: nu mai trebuie să înțelegi problema. Dacă prețurile cresc, dacă viața devine mai complicată, dacă lumea pare mai nesigură, e reconfortant să existe un nume pe care să-l punem pe afiș. Astăzi, pentru mulți, acel nume este Donald Trump. Numai că realitatea rareori încape într-un...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Trump, vinovatul perfect. De ce e mai simplu să judecăm un om decât să înțelegem un sistem
Top