Poli Timisoara – subiect de dispute politice

Schimb de replici extrem de acide, în ultimele zile, între preşedintele PNL Timiş, senatorul Nicolae Robu, rector al Universităţii Politehnica, şi viceprimarul Adrian Orza. Totul a început după ce vineri, într-o conferinţă de presă, Robu a afirmat că finanţarea echipei Poli Timişoara trebuie să continue.

Rectorul Politehnicii a avansat şi o cifră, un milion de lei, faţă de două milioane de euro cât a solicitat Marian Inacu. De asemenea, Robu a afirmat că cineva trebuie să răspundă în cazul în care nu se ştie unde s-au dus banii de la bugetul local destinaţi lui Poli, aşa cum a afirmat în zilele precedente primarul Gheorghe Ciuhandu. Replica viceprimarului Adrian Orza a venit a prompt. „Declaraţiile belicoase şi încercarea repetată a unora (chiar candidaţi la Primăria Timişoara) de a transforma Poli în vehicul electoral pentru atingerea unor scopuri personale meschine nu fac decât să adâncească starea de incertitudine în ceea ce priveşte viitorul clubului”, a replicat Orza.
Robu a preluat mingea trimisă de Orza, reacţionând printr-un comunicat de presă. „N-am avut niciodată, în nicio împrejurare, vreo atitudine belicoasă faţă de cineva (…) Nu am încercat niciodată să-mi fac capital electoral din pasiunea pentru fotbal şi dragostea pentru Politehnica Timişoara. Dimpotrivă, spre deosebire de alţii, eu sunt exact acelaşi (…) Mie să nu-mi ceară nimeni să nu pledez pentru susţinerea fenomenului Poli numai pentru că mintea lui îngustă vede în asta politizare şi scopuri personale”, spune Robu. El afirmă că exact reprezentanţii primăriei politizează acum problema lui Poli. „În prag electoral, unii ajuns la concluzia că nu dă bine să aprobi alocarea de fonduri pentru o echipă din Divizia B. Dă mult mai bine să vorbeşti despre nevoia de bani la spitale, grădiniţe, drumuri, etc. Şi bineînţeles la eternele găuri negre ale Timişoarei, numite RATT şi COLTERM”, a mai arătat Robu. În final, el cere liderilor politici din Timişoara, din rândul cărora l-a exclus pe Orza, o întâlnire prin care să se treacă la fapte în cazul finanţării lui Poli. „Poli trebuie susţinută prin fapte, nu prin vorbe! La timp, până nu devine prea târziu! Haideţi să le facem, d-lor Ciuhandu, Ostaficiuc şi Bojin. La noi patru (cu scuzele de rigoare pentru dl. Orza) e decizia!”, a terminat Robu.

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

25 comentarii pentru acest articol

ionut a spus: (octombrie 31st, 2011 at 13:26 )

dar de gaura lu ma-ta cezici, derbedeule?

tunoi a spus: (octombrie 31st, 2011 at 13:44 )

– cred ca e o rubrica ce i s-ar potrivi vopsitului. apropo, ce vopsea foloseste flacaul asta? londa color? sau? tragedia timisorenilor e ca asta poate castiga primaria prin prostia lui, care atrage ca un magnet sau precum atrage rahatul mustele.

corina a spus: (octombrie 31st, 2011 at 13:55 )

poate ca ar trebui sa-i spuna cineva lui robu ca ratt-ul e un vehicul electoral mult mai bun decat poli. de ce? pentru simplu motiv ca printre cei care circula cu ratu se afla cei mai multi votanti. de fapt, daca nu ma inseala memoria, robu a incercat o miscare de a mai oferi o gratuitate unei categorii sociale. o va suporta el din buzunarul lui? nu cred.

politehnica e de categoria B!!! pana si UVT a intrecut-o! a spus: (octombrie 31st, 2011 at 17:04 )

robu nu a avansat nimic. a da din gura nu inseamna a avansa. de ce nu isi pune consilierii sa voteze banii aia si doar din gura?

robi fara minte a spus: (octombrie 31st, 2011 at 18:09 )

Stimate domnule senator! Esti cam pe dereglat, sincer! Banii pe care toti va grabiti sa ii dati, trebuie sa vina de undeva! Va bateti in piept fiecare cu ” cine de mai mult” ca niste copii retardati, insa daca tot vad ca a inceput prematur campania electorala, nimeni nu vine cu solutii concrete de unde mama dracului vor veni toti acesti bani pe care va grabiti sa-i dati cu asa mana larga! Cand ne veti prezenta fiecare dintre voi niste surse ale finantarii pentru toate aberatiile voastre, fara sa impovarati tot pe tampiti care platesc la taxe in continuu, abia atunci bate-ti-va in piept cine e mai smecher si da mai mult! Pana atunci vede-ti-va de treburile voastre , ca de papagali suntem satui! Iar ca sa platim noi taxe sa fiti voi cocosi cu cine e mai sustinator al echipei, suntem suprasaturati!

Mm a spus: (octombrie 31st, 2011 at 20:17 )

Robu a propus un milion de RON ,adică vreo 250000 de EUR pt Poli.El chiar crede ca se poate salva Poli din faliment cu banii astia?

Almajeanul a spus: (octombrie 31st, 2011 at 23:30 )

Bani exista,de unde au existat 9.000.000 lei in alti ani,ani in care Poli mergea bine,si atunci era echipa Timisoarei,si toti din primarie se faleau cu ea,acum cand este la greu si suma de bani este de vreo 10 ori mai mica,nu mai vor sa auda de Poli din simple calcule politice,pentru ca sunt populisti,pentru ca la un buget de 200.000 milioane de euro li se pare mult sa dea 200.000 de euro pentru promovarea in divizia a sau si castigarea cupei Romania,sa schimbe contractul,sa fac un contract ok,sa nu mai vina tot felul de demagogi cu tot felul de scuze ieftine….Si cand ma gandesc cati bani publici citesc in presa cum sunt drenati, in spatii verzi,in drumuri,in regiile primariei,si cate nerealizari are actuala Primarie,cate ratari cate proiecte respinse,cate sf pentru care au fost cheltuti bani publici si atat,imi dau seama de lipsa crasa de caracter a unora!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Noni a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 00:19 )

Ce l-a spart Robu pe Orza! S-a trezit sa comenteze fraierul!

Noni a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 00:26 )

Orza asta e un ipcrit fara seama. Bine i-a facut Robu. Dupa mintea unora mai bine premiezi incompetenta decat performanta! Si nu e adevarat ca nu sunt bani! Ca daca ne uitam cati se duc in „gaurile negre” constatam ca sunt de fapt mult mai multi bani decat am crezut!

Mihaita a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 00:29 )

Bai tu ala care tot ii dai cu politehnica in categoria B! Esti complet idiot! Ministerul a categorisit universitatile in categoriile 1,2,3 iar in vestul tarii numai politehnica e de categorie 1. UVT-ul e in categoria 2. Nici macar nu stii ca se folosesc cifre si nu litere pentru clasament! Din cand in cand uita-te in oglinda si da-ti doua palme ca esti cam prost!

@noni a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 01:54 )

l a spart robu pe orza la ce? orza a venit cu o propunere . robu cu narcisistele I talente obisnuite. scapati ne de iancu cat nu e prea tarziu!!!!!!! sa I spuna cineva lui noni robu sa nu isi mai scrie singur mesaje!

cristea a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 08:02 )

oricum o luam, robu a jucat prost… in plus, nu-mi place ca are instincte de stapan pe banii publici, asa cum au si ceilalti (orza sau ciuhandu). ideea e insa ca robu vrea sa conteze inlupotaq pentru primarie, dar prin astfel de iesiri timisorenii ii vor aplica un spit direct in curul lui senatorial si rectorial. comportamentul lui e pe undeva explicabil. nu a lucrat nicio zi in mediul particular, iar odraslele lor au beneficiat de conceptul numit nepotism, dupa ce au fost angajati de tatal lor la politehnica. cum cine e tatal lor? nicolae robu, care vrea sa fie mai multi in unul… rector, senator, deputat, primar, ministru… chiar si fotbalist

cu zahar a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 08:47 )

Se cearta 2 rahati. Ce scarbos …

Antonio a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:31 )

Robu va fi primarul Timisoarei! Ce discurs, ce intelectual! Pe Robu il sustin intelectualii din maijlocul carora vine el, iar pe altii ii sustine prostimea!

fara zahar a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:35 )

@cu zahar
pana acum ai fost cel mai obiectiv, dar cu specificatia ca robu devine din ce in ce mai obraznic si jigneste pe toata lumea… mare pacat pentru un om care provine din mediul academic. va fi dezamagit sa afle ca aia din mediul lor isi baga ceva in alegeri si nu se prezinta.

miruna a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:36 )

Robu e de 3 ani in politica si deja ii face pe toti fraiiefii astia care nu au alta meserie decat politica!

costei a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:42 )

@antonio
da, il sustin intelectualii italieni pe robu. probabil merg impreuna prin hoteluri unde provoaca adevarate orgii academice in hotelurile din timisoara. trebuie sa nu uiti un aspect… prostimea e si multa si merge si la vot, pe cand clasa aia academica e putina si isi baga ceva in alegeri. sunt prea fini sa mearga la vot. dar sunt convins ca robu, prin sarmul lui ce se oglindeste in parul lui castaniu de un natural mortal, ii va scoate din case si se vor prezenta la vot.

mirunu a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:46 )

@miruna
ii face la ce? la slituri probabil, ca la altceva nu vad la ce sa-i faca.

cascadorii rasului a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 09:56 )

Se cearta ca tampitii pe fotbal ! Mai exact bani pentru fotbal!Alte subiecte de controverse se pare ca nu mai au! Fotbal ca restul le-au rezolvat! Senatorul lui peste, daca ajungi primar asta va fi singura ta preocupare??? Daca da , scuteste-ne si nu te mai obosi sa candidezi! Cand fotbalul va tine de foame sa apari si tu in peisaj! Pana atunci poti sa te duci direct de unde ai iesit!

Stefan cel Mare a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 11:06 )

Timisoara nu e a mea si nici a voastra, e a lui Ciuhandu inca putina vreme si apoi va fi a lui Robu!

PDL-ist a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 11:09 )

Sunt PDL-ist dar am auzit ca vine Robu la primarie si am inceput sa-mi fac bagajele! Haideti si voi cu mine ca nu mai e de stat la PDL!

gigi a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 11:19 )

@stefan cel mare
stefy, esti la fel de mic in gandire ca si in inaltime… orasul asta va fi al lui robu cand sabia ta va fi recuperata de la turci… adica nicodata.

marea dilema a spus: (noiembrie 1st, 2011 at 11:59 )

robu va castiga alegerile. din sediul pnl:)))))

mircea a spus: (iunie 8th, 2012 at 14:58 )

DE CE SA VOTEZ UN GUNOI CARE A DISTRUS PE POLI.ROBU PRIMAR FARA DOAR SI POATE CEA MAI BUNA VARIANTA PENTRU TOATA LUMEA.FORZA VIOLA

@mircea a spus: (iunie 8th, 2012 at 15:07 )

esti un mare bou. de acord ca trebuie o schimbare si ca cel mai ok e robu dintre cei cu sanse. dar sa spui ca orza sau ciuhandu au omorat poli, denota ca esti un imbecil care face degeaba umbra pamantului.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


ISHO

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Distracție pe patine 29 noiembrie - 11 ianuarie

Sport vezi arhiva Sport

Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă

Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu Tabor Foundation organizează între Crăciun și Anul Nou un turneu cu multe vedete și un minifotbal de calitate. Vorbim despre Trofeul Tabor la minifotbal, care este o competiție caritabilă venită să sprijine acțiunea de suflet a Fundației Tabor: „Un Turneu,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

arestat

A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Tâlhărie în a doua zi de Crăciun! Polițiștii Biroului de Investigații Criminale au reținut un tânăr de 24 de ani, bănuit de comiterea infracțiunii de tâlhărie calificată. În fapt, la data de 26 decembrie 2025, polițiștii Secției 4 Timișoara au fost sesizați cu privire la faptul că unui minor de 15 ani, o persoană necunoscută...
Citeşte tot articolul Citeste articolul A bătut un copil de 15 ani pentru lanțul de la gât! Acum își așteaptă pedeapsa

Economic vezi arhiva Economic

Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre Margina și Holdea, aflat în lucru, La acest moment, lucrările sunt concentrate pe zonele de tunel, informează acesta, tunelurile fiind principala componentă a acestei investiții. La primul tunel, dinspre Margina, unde anul acesta au fost străpunse ambele galerii se lucrează...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Cu finanțare din PNRR, Consiliul Județean Timiș ridică la Giroc un nou sediu, modern, pentru Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu. Aflat pe șantier, șeful CJT, Alfred Simonis, anunță că un sfert din lucrările la această investiție au fost deja realizate. Valoarea proiectului este de 55 de milioane de lei, acesta urmărește construirea unei...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un sfert din lucrările la noul Centru Școlar pentru Educație Incluzivă Dumitru Ciumăgeanu au fost realizate/VIDEO
Municipalitatea timișoreană caută o firmă de specialitate care să se ocupe de rețeaua de date și voce instalată la nu mai puțin de 13 sedii, inclusiv la stadionul de rugby. Suma pusă la dispoziție e atrăgătoare, puțin mai mare de 1,8 milioane de lei, pentru un contract pe doi ani, format din două contracte consecvente...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara caută depanatori și specialiști pentru întreținerea rețelei de date și voce, pentru 1,8 milioane de lei
Irinel Scrioșteanu, secretar de stat în Ministerul Transporturilor, a vizitat șantierul tronsonului de autostradă dintre Margina și Holdea, aflat în lucru, La acest moment, lucrările sunt concentrate pe zonele de tunel, informează acesta, tunelurile fiind principala componentă a acestei investiții. La primul tunel, dinspre Margina, unde anul acesta au fost străpunse ambele galerii se lucrează...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cum arată lucrul la tunelurile de pe Margina – Holdea. Secretar de stat la Ministerul Transporturilor, în vizită pe șantier/VIDEO
Lecții economice și politice dintr-un an ratat 2025 nu a fost anul crizelor spectaculoase. A fost anul în care toate amânările au ajuns la scadență. Nu un scenariu apocaliptic construit din retorică, ci decontul unor tendințe ignorate ani la rând, validate acum de cifre oficiale. Analiza pare dură pentru că România a ajuns, în sfârșit,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 2025: anul în care improvizația s-a terminat
Credincioşii ortodocși și greco-catolicii îl sărbătoresc în cea de-a treia zi de Crăciun pe Sfântul Ștefan, unul dintre ucenicii lui Iisus şi primul martir al Bisericii. El a fost condamnat şi ucis cu pietre în anul 33. Peste o jumătate de milion de români îşi sărbătoresc onomastica. Sfântul Ștefan este primul sfânt comun al Bisericilor...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Azi îl sărbătorim pe Sfântul Ştefan, primul martir al creştinătăţii. Peste 500 de mii de români îşi sărbătoresc onomastica
Cel mai tare turneu de minifotbal din Banat revine! Superstar Charity Cup în colaborare cu Tabor Foundation organizează între Crăciun și Anul Nou un turneu cu multe vedete și un minifotbal de calitate. Vorbim despre Trofeul Tabor la minifotbal, care este o competiție caritabilă venită să sprijine acțiunea de suflet a Fundației Tabor: „Un Turneu,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Mulți fotbaliști cu nume din Timișoara și din țară vor „bate” mingea în Sala Constantin Jude pentru o cauză nobilă
Dincolo de activitatea didactică și de cercetare, spiritul Politehnicii se regăsește și în solidaritate, implicare și dorința sinceră de a face bine. În acest context, Facultatea de Mecanică a Universității Politehnica Timișoara a organizat, în holul facultății, cea de-a treia ediție a Târgului de Crăciun – un eveniment devenit deja tradiție, dedicat sprijinirii copiilor defavorizați....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Momente magice și la Facultatea de Mecanică UPT cu ocazia Târgului de Crăciun
Municipalitatea timișoreană vrea să demareze discuțiile pentru preluarea unei noi clădiri în zona Iosefin, pe aceiași stradă 16 decembrie, unde se află și clădirea Maternității Odobescu. Este tot o clădire care aparține unui cult religios, retrocedată. De această dată Ordinului Călugărițelor Notre Dame, iar demararea negocierilor se face la cererea comitetului de părinți de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara vrea să cumpere o nouă clădire în zona Iosefin
Oamenii municipalității timișorene s-au mișcat rapid și în locul terasei unui restaurant cunoscut din oraș, situat pe strada Barbu Iscovescu, demolată în urmă cu câteva luni, a fost deja realizat un trotuar și un mic spațiu unde probabil va fi iarbă. În a doua zi de Crăciun, primarul Dominic Fritz a anunțat că în locul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria a făcut trotuar pe strada Barbu Iscovescu în locul terasei demolate a unui cunoscut restaurant/VIDEO
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.