Nicolae Robu tuna si fulgera pe Facebook impotriva „tonomatelor”!

Nicolae Robu iese din nou la atac pe Facebook. De această dată, trage de urechi, pentru prietenii lui virtual,  marele dușman de clasă, reprezentat de presa „tonomat”, care îndrăznește să aibă o părere cât de puțin contrară celei exprimate de edilul liberal. Supărat foc, Robu pune semnul egal între palmieri și dezvoltarea Timișoarei!

Primarul Nicolae Robu își duce războaiele pe Facebook. A ajuns la concluzia că presa locală e ticăloșită și, deci, funcționează „pe principiul tonomatului”, astfel că mediul virtual e singurul în care poate trage de urechi pe toată lumea. Vineri, seară, liberalul s-a așezat la tastatură și a produs următorul text:

„După cum aţi putut observa, în oraşul nostru, pe Bd. Brătianu (de la Liceul MIU până la Banca Naţională), au apărut, ieri, pe fâşia cu iarbă dintre cele două sensuri de trafic auto, o mulţime de arbori exotici (să le zicem palmieri, pt. că ei chiar fac parte din familia palmierilor). Ei au costat extrem de puţin, şi anume, toţi la un loc (cca 40 la număr), 10 mii de euro. Majoritatea cetăţenilor care i-au văzut spun că sunt frumoşi şi bineveniţi, contribuind la diversificarea zestrei vegetale a Timişoarei, oraş caracterizat, poate înainte de orice, tocmai prin diversitate, toleranţă la diversitate şi deschidere la nou.

citat robu

Evident, o anumită parte a presei, cea care funcţionează pe principiul tonomatului, a reacţionat, ca la absolut orice, negativ. Sunt împotriva acestor arbori frumoşi, care dau Timişoarei un plus de farmec, exact aceiaşi indivizi care sunt şi:
1. împotriva ducerii în subteran a liniilor de cale ferată care rup oraşul în două
2. împotriva realizării subpasajelor Michelangelo, Popa Șapcă, Jiul-Circumvalațiunii, Solventul şi Victoriei
3. împotriva reabilitării termice a sute de blocuri pe bani europeni
4. împotriva introducerii noului sistem de gestiune a parcărilor, mult mai convenabil pt. cetăţeni decât jegmănitorul Tel Park
5. împotriva construirii unui nou stadion, a unei săli polivalente, a unui bazin de înot olimpic
6. împotriva creerii şi promovării în Liga 1 a celei mai curate echipe de fotbal Poli de la Revoluţie încoace
7. împotriva festivalului de jazz al Timişoarei
8. împotriva reprezentaţiei din toamnă cu premiera unei opere rock
9. împotriva concertelor cu Inna, Corina, Antonia, Holograf, etc.
10. împotriva festivalului de operă şi operetă
11. împotriva străzii pietonale Mărăşeşti, etc. etc.
O spun răspicat: voi face multe lucruri în sensul înfrumuseţării oraşului nostru (…) VOI FACE PT. CĂ AM CONVINGEREA CĂ ASTFEL REZONEZ CU DOLEANŢELE CELOR MAI MULŢI DINTRE DV. ŞI CĂ DV. MĂ SUSŢINEŢI CA SĂ LE POT FACE!”.

Din graba tastării, probabil că primarului i-a scăpat „jegmănitorul”, care vine de la verbul „a jecmăni”, dar și o eroare de calcul în ceea ce privește prețul palmierilor. Joi, Robu a declarat, într-o emisiune de la Radio Timișoara, că palmierii au costat 8.000 de euro. Vineri, scrie că au costat 10.000 de euro. Pentru un elev de clasa a cincea, niciuna dintre variante nu „pușcă” sub nicio formă cu prețul pe bucată, adică 140 de euro/palmier. La 40 de bucăți, suma este de fix 5.600 de euro. La 150 euro/palmier, prețul ajunge la 6.000 de euro. Dar așa-i când te superi și scrii în grabă…

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

6 comentarii pentru acest articol

lae de pe Loga...sau Bocsig a spus: (iunie 7th, 2013 at 21:04 )

tonomatelor…aveti ceva cu mine!!! ma simt la fel ca basescu…sau ca voiculescu…nu stiu exact acum…ca nu mi-am luat pastilele!

Popa a spus: (iunie 8th, 2013 at 18:08 )

Omul are initiative si le pune in aplicare! Noroc ca sunt altii care se pricep doar sa comenteze 😐

Carla a spus: (iunie 8th, 2013 at 18:21 )

Pana una alta a facut cate ceva pentru Timisoara, lucru pe care nu-l prea pot spune de cei care au carmuit orasul timp de 16 ani … 😉

George a spus: (iunie 9th, 2013 at 00:44 )

Robu are gusturi cat se poate de indoielnice si tine mortis sa impuna timisorenilor viziunile sale kitschiste in materie de peisaj urban, Ce-o sa mai urmeze dupa acesti „palmieri”, dle. Robu? Mi-e si groaza de ce ar putea visa peste noapte acest om, ajuns, dintr-o mare eroare primarul Timisorii. Si mai este clar ca nu suporta opinii care nu coincid cu ale sale. I-ar fi stat bine lui Robu pe vremea lui Ceasca in primul rand al „fiilor de nadejde” ai patriei. Oricum, sper sa stea in functie doar un mandat.

@Carla si Popa a spus: (iunie 9th, 2013 at 08:58 )

nu s-a facut in ultimii 6 ani, nu 16. dar daca voi sunteti veniti cu pluta pe conducta la nimisoara si sugeti politic, e de inteles cum ganditi. dar hai sa zicem ca aveti dreptate, ciuhandu nu a facut nimic in 16 ani si a pus orasul pe butuci. tragedia e ca idolul vostru a luat si butucii aia de sub oras, care nu mai are pe ce sa stea. orasul incepe sa arate in mandatul vositului ca dupa un razboi civi. si asta pentrru ca sunt oameni strambi ca si voi care il gireaza.

C a spus: (iunie 18th, 2013 at 22:45 )

mie imi plac palmierii….abia ieri am reusit sa trec prin acea zona si mi-au placut…nu vad cu ce va deranjeaza

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho timisoara

Cele mai citite articole


Aconnect - Digitalizam Romania

Administratie vezi arhiva Administratie

gauss-topografie-timisoara_728x90px

Politica vezi arhiva Politica

Iulius Town
Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Pobeda, remiză în Alba. Fortuna a pierdut la Brad

Duminică după-masa s-a disputat primul tur al barajelor de promovare/menținere în Liga 3. Două echipe din județul Timiș au fost implicate. Campioana județului Timiș, Pobeda Dudeștii Vechi, câștigătoarea Ligii 4, s-a deplasat în județul Alba pentru jocul cu Industria Galda de Jos, o echipă cu ani buni petrecuți în Liga 3. După 90 de minute,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Pobeda, remiză în Alba. Fortuna a pierdut la Brad
dermaskin-orizontal

Social vezi arhiva Social

Muzeul National al Banatului

Economic vezi arhiva Economic

caravana-negocierii-online-1

Timișorenii pot negocia cu băncile și IFN-urile. Află ce trebuie să faci!

În ultimii cinci ani, peste 2.000 de consumatori din România au obținut de la bănci și IFN-uri, cu ajutorul CSALB, reducerea sau eliminarea comisioanelor, diminuarea dobânzilor, scăderea ratelor la credite sau chiar ștergerea întregului sold rămas de achitat. Unii consumatori au obținut reduceri de zeci de mii de euro, CHF sau lei din datoria pe...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii pot negocia cu băncile și IFN-urile. Află ce trebuie să faci!

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

De la ultima raportare, la nivel naţional au fost infectate cu Sars-Cov-2 doar 392 persoane, fiind efectuate însă puţine teste: 5.916 de teste RT-PCR şi 5.040 de teste rapide. În secţiile de Terapie Intensivă sunt internaţi 753 pacienţi. Până astăzi, 17 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.072.291 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Doar 392 de noi cazuri COVID-19, în ultimele 24 de ore, dar numărul de teste a fost foarte mic
O nouă companie cunoscută, de această dată din domeniul consultanței în domeniul afacerilor, a decis să își relocheze sediul timișorean în cadrul clădirii ISHO Offices. Noul birou devine complet funcțional la finalul acestei luni.   Deloitte România, una din cele mai importante companii de consultanță și audit din țara noastră, își relochează activitatea din Timișoara...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Clădirea ISHO Offices a fost aleasă pentru noul sediu din Timișoara de o cunoscută companiei din domeniul consultanței de afaceri
Pompierii de la ISU Timiș au fost solicitați la ora 08:36 să intervină pentru lichidarea unui incendiu la o hală în Ghiroda. „Din apelul inițial, am fost anunțați că ar fi vorba de o hală service auto. La locul intervenției s-au deplasat de urgență 30 de pompieri cu cinci autospeciale de stingere, o autoscară de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu la o hală din Ghiroda/FOTO
Un fenomen național la care au participat sute de voluntari. Așa a descris medicul Dorel Săndesc, inițiatorul demersului și preşedintele Asociaţiei pentru ATI „Aurel Mogoşeanu”, ediția a doua a Maratonului Vaccinării – Maratonul care a dat tonul care a avut loc în weekend la Centrul Regional de Afaceri din Timișoara. În toată țara, la finele...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Peste 8.500 de persoane au fost imunizate la Maratonul Vaccinării, ediția a doua. Ce au descoperit medicii la screening
Chiar dacă la Timișoara rata de infectare cu coronavirus a scăzut sub 1 la sută, elevii mai așteaptă o săptămână reluarea cursurilor la sălile de clasă, ca urmare a regulamentelor existente. Deputatul Marilen Pirtea solicită schimbarea acestora „În discuțiile din aceste zile, pe care le-am avut cu domnul Sorin Cîmpeanu, ministru al Educației, am pledat...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Deputatul Marilen Pirtea cere schimbarea regulamentelor prezenței fizice la școală a elevilor
Top