Politehnica Timisoara, wild-card politic pentru Liga lu’ Lata

În Timiș, războiul politic dintre USL şi PDL se poartă şi pe terenurile de fotbal. Cele două tabere au avut o dispută acerbă, prin intermediul mai multor primari din judeţ, în ceea ce priveşte facilitarea unui loc în Liga a IV-a pentru Politehnica Timişoara, care a încheiat sezonul trecut doar pe poziţia a doua a campionatului judeţean, care nu-i permitea să urce un eşalon mai sus.

asu poli

Din tabăra uselistă s-a remarcat Marcel Muia, primarul din Chevereşu Mare. Împreună cu Dănuţ Laţa, preşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Timiş, Muia a inistat pe lângă formaţiile din Belinţ şi Gottlob să nu se retragă din Liga a IV-a. Insistenţele celor doi nu au avut sorţi de izbândă, iar ghinionul lor a fost că primarii celor două localităţi, Gheorghe Nastor din Gottlob şi Gheorghe Florin Laza din Belinţ, sunt membri PDL. Cum echipele Bega Belinţ şi Spartak Gottlob sunt susţinute în proporţie de 100% de primăriile celor două localităţi, cei doi edili PDL au avut ultimul cuvânt de spus.

Dar, pentru a putea beneficia de binefacerile regulamentului AJF, Politehnica Timişoara a avut nevoie și de aportul a doi primari din judeţul Timiş. Viitorul formaţiei din Timişoara s-a intersectat din nou cu un primar pedelist. Este vorba despre Petru Roman, de ls Deta, care i-a imitat pe colegii lui de partid de la Gottlob şi Belinţ. În schemă a mai rămas doar Primăria Bobda, condusă de uselistul Dorel Luca. La Avântul Bobda este antrenor Tavi Foale, tatăl lui Antonio Foale, membru în staff-ul Politehnicii Timişoara. Chiar înainte de începerea răzbiului politic dintre USL şi PDL pe tema legată de facilitarea unui loc pentru Politehnica Timişoara în Liga lu’ Laţa, primarul din Bobda a fost convins să nu accepte invitaţia AJF. (sursa foto: www.sinpro.ro)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

23 comentarii pentru acest articol

SPARTAK GOTTLOB NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 17:30 )

SPARTAK GOTTLOB NU E POLI !

BEGA BELINT NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 17:31 )

BEGA BELINT NU E POLI !

AVANTUL BOBDA NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 17:32 )

AVANTUL BOBDA NU E POLI !

jaime a spus: (august 1st, 2013 at 17:52 )

Asrta e fotbalul curat de la ASu si proiectul lor… De retinut
Echipa lui Zambon din Dragasani nu a fost Politehnica Timisoara! Palmaresul a ramas mereu la AFC Politehnica Timisoara! Aceasta asociatie s-a asociat cu Iancu la final de aceea Iancu a avut palmaresul! Zambon a avut doar un act fals prin complicitatea lui Kassai de la FRF! De asta si FRF-ul este hulit in Timisoara!
2. Din acest punct de vedere Politehnica Timisoara cea din 1921 a existat la sfarsitul perioadei lui Iancu. Acum Iancu, Boit (reprezentantul AFC Politehnica Timisoara) si cei de la ACS Poli au semnat in iarna niste acte prin care acest palmares va ajunge doar la ACS Poli! Imediat Boit a devenit vicepresedinte la ACS Poli Timisoara! Acest demers legal insa mai are nevoie de timp, pana la urma AFC Politehnica trebuie sa se desprinda de o firma in insolventa, societatea lui Iancu!
3. ACS Poli Timisoara nu este AC Recas! De ce nu mergeti in localitatea Recas sa va faceti acreditarile? De ce veniti la sediul lui Poli? Acelasi si ieri si azi si maine? Si pe vremea lui Dobos, si pe vremea lui Iancu? ACS Poli s-a cladit pe locul Recasului si pe fosta asociatie a Recasului dar este un proiect nou cu alti actionari: Institutul Politehnic, Primaria Timisoara, Consiliul Judetean Timis! ACS vine de la Asociatia Club Sportiv pentru ca este o asociatie nu o societate comerciala! Nu vine de la AC Recas! Coincidenta vine doar pentru ca si AC Recas este o asociatie! Insinuarea dumneavoastra este ca si cum FC din FC Bihor vine de la FC din FC Dinamo! Adica doua societati comerciale! Nu au nici o legatura!
4. Institutul Politehnic, cel care a creat Politehnica Timisoara din 1921, are doua echipe de fotbal: ACS Poli Timisoara ca si echipa profesionista si de ani de zile ASU Poli ca echipa de amatori! O echipa creata de dl Robu, actualul primar. Ani de zile nimanui nu i-a pasat de aceasta echipa, acum ca Peluza Sud a tabarat pe ea, brusc toti ati descoperit-o!
5. ACS Poli nu este un proiect politic cum nici Poli AEK nu a fost! Nimeni nu avea habar cine era la PSD Timis atunci si nici cum il chema pe prefectul pesedist la judetului! Lumea dorea fotbal! Au adoptat acea echipa cu acordul Institutului Politehnic, dupa cum si acum IPT este de acord cu ACS Poli, si lumea s-a bucurat de fotbal iar in tribune a fost un spectacol superb ani de zile! Acum insa brusc lumea face politica! Acum nu-i bine!
6. In Romania exista o disociere intre societatile comerciale pe care functioneaza echipele si palmaresul sportiv care le da identitatea sportiva si care apartine de acele asociatii. In acest mod se fac datorii pe societati, se falimenteaza, se scapa de datorii si se fac societati noi! Palmaresul este pasat de la o societate la alta! Din acest punct de vedere nimeni nu mai este cine a fost! Nu doar Poli! Nici Steaua, nici Dinamo, nici Rapid, nici Craiova, de UTA cu Salonta si Covaci numai vorbesc, nimeni nu este cine a fost! De ce atunci doar Poli va deranjeaza? De ce nu scrieti despre rusinea infiintarii unui alt Rapid pentru a nu plati Corvinului niste bani cuveniti? De exemplu? De ce doar Timisoara deranjeaza?

jaime a spus: (august 1st, 2013 at 17:54 )

Curat proiect si nou in acelasi timp……Noi nu suntem im plicati ploitic…Hmmmmm……

flo_aka_me a spus: (august 1st, 2013 at 18:58 )

care razboi ma?>….ca ASU e tot ROBU cration

ASU GOTLOB NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 21:05 )

ASU GOTLOB NU E POLI !

Trabzonsport a spus: (august 1st, 2013 at 21:55 )

Trabzonspor nu e Poli!

jak a spus: (august 1st, 2013 at 22:01 )

pdl – usl 1-0 din penalty.

jak a spus: (august 1st, 2013 at 22:10 )

5 jucatori de la gottlob vor fi transferati de asu poli

suporter gottlob a spus: (august 1st, 2013 at 22:11 )

succes asu poli,sa promovati in liga 3-a.

ASU BELINT NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 22:44 )

ASU BELINT NU E POLI !

ASU BOBDA NU E POLI ! a spus: (august 1st, 2013 at 22:45 )

ASU BOBDA NU E POLI !

asu +ss = ASS...:))) a spus: (august 1st, 2013 at 23:27 )

codrea e cu chilotii in cap…:))))))

asu +ss = ASS...:))) a spus: (august 1st, 2013 at 23:28 )

club de gay in frunte cu delicatu cadrea si prietenu lui italian

Spartacus a spus: (august 2nd, 2013 at 00:33 )

Schimbaţi emblema…O LUBENIŢĂ CU COIF, se potriveşte de minune!

seba a spus: (august 2nd, 2013 at 08:08 )

hai sa o lasam mai moale cu moralitatea. niciun an nu a durat pana s-a ajuns la un compromis. nu se poate fara, asta e adevarul.

costel a spus: (august 2nd, 2013 at 12:25 )

ai dreptate cosmine sint din deta si stiu exact ce sa facut deta a avut cerere pentru divizia D pina in ultima zi si a fost retrasa

leo a spus: (august 2nd, 2013 at 13:02 )

doua cluburi, amandoua mana lui robu

dorin a spus: (august 2nd, 2013 at 13:31 )

e facatura politica de la cap la coada. felicitari celor de la asu, au intrat in lumea buna a sportului prin comiterea primului compromis. urmatorul va fi facut mai usor. si tot asa cu celelalte ce vor veni. pentru ca se vor mai face compromisuri. vad ca si spalarea creierelor merge ata. bietii oameni, ma apuca mila cand ma gandesc la ei.

against ASU and modern football a spus: (august 3rd, 2013 at 16:10 )

ASU si ACS aceeasi mizerie !
Poli Timisoara a murit demult !
Nu a trecut nici un an ,de cand Drukeria si Brancovan ne vorbeau de un nou drum , curat, ne vorbeau de moralitate,ca apoi sa cerseasca promovarea si sa o obtina in urma sedintelor din birouri.
Imi provocati scarba , mi-e greata de voi .

druker a spus: (august 3rd, 2013 at 16:12 )

ASU = modern football

INO THE PERFECT SPIRIT OF LIFE a spus: (august 4th, 2013 at 03:24 )

ASU PU LI SE VA DESFIINTA SI ORICUM LIGA 4 A ESTE PREA GREA SA POATA FACE FATA O ECHIPA CA SI ASU CARE NU ARE FOTBAL CI DOAR CIRC IEFTIN!!!!
DESFIINTAREA ECHIPA DE MORAVURI USOARE!!!!

INO THE PERFECT SPIRIT OF TRUTH AND LIFE!!!!

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”

Senatorul USR Sorin Şipoş a reacţionat dur după ce s-a aflat inopinat că Aeroportul Timișoara va fi închis timp de trei săptămâni, pentru a se face lucrări la pistă. Şipoş spune că ROMATSA a trimis mai multe avertizări privind pista, dar “omul lui Grindeanu”, Lucian Taropa, pus în funcţia de director al aeroportului, nu le-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”
Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Politehnica Timișoara și CSC Dumbrăvița și-au aflat adversarii din timpul sezonului regular

Astăzi, la sediul FRF, a avut loc tragerea la sorți a programului de disputare a sezonului regular al Ligii 2. Sezonul 2026-27 va începe în data de 1 august. Poli a primit numărul 9 iar conform Tabelei Berger pentru 22 de echipe va începe campionatul acasă contra celor de la Chindia Târgoviște. Gruparea viola va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Politehnica Timișoara și CSC Dumbrăvița și-au aflat adversarii din timpul sezonului regular
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Compania Națională de Căi Ferate „CFR” S.A. a semnat două contracte pentru proiectarea și execuția lucrărilor în cadrul proiectului „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară”. Parte a acestuia este și calea ferată pe ruta Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița. Contractele vizează modernizarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Instalațiile de semnalizare de pe calea ferată Timișoara Sud – Voiteni – Stamora Moravița vor fi modernizate

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Un bărbat de 62 de ani a decedat, în această seară, după ce autotrenul pe care îl conducea între Timișoara şi Lugoj a părăsit partea carosabilă și s-a oprit într-un șanț. Nu se cunosc încă motivele care au condus la această tragedie. În această seară, în jurul orei 18:00, polițiștii au fost sesizați cu privire...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Un bărbat a decedat, după ce autotrenul pe care îl conducea a intrat într-un șanț de pe drumul Timişoara – Lugoj
Rezultatele preliminare ale admiterii din această vară organizate de Universitatea de Vest Timișoara indică un interes ridicat pentru programele de studii de licență și masterat, precum și o competiție semnificativă pentru locurile finanțate de la bugetul de stat. La nivelul programelor de licență, UVT a atras peste 6.100 de candidați, o creștere cu 16% a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La admiterea din acest an, la UVT au fost cu 16% mai mulți candidați, față de anul trecut
Locuitorii din zona Nădrag vor beneficia de utilizarea unui generator electric de mare putere, după ce o linie de înaltă tensiune care alimenta acea parte a Timișului a fost afectată. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Timiș, convocat astăzi de Instituția Prefectului, a aprobat alocarea unui generator electric de 450 kVA din dotarea Inspectoratului pentru...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Nădrag va fi instalat provizoriu un generator electric de mare putere
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș, spune că nici măcar la o lună de când a cerut oficial, în scris, Primăriei Timișoara, un teren pentru construcția unei noi parcări în zona Spitalului Județean, nu a primit un răspuns oficial pe această temă. Altul decât cel care a creat un nou duel furtunos între cele două...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Alfred Simonis acuză primăria că întârzie proiectul unei parcări în zona Spitalului Județean. UPDATE: Răspunsul Primăriei
Primăria Timișoara a semnat contractul de lucrări pentru ridicarea unei noi hale de mentenanță a tramvaielor, la depoul Dâmbovița al Societății de Transport Public Timișoara. Proiectul a fost demarat încă în anul 2022 și a fost nevoie de o reluare a licitației, pentru că alocarea financiară inițială nu a atras pe nimeni la prima licitație...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările de ridicare a unei noi hale de reparație a tramvaielor, la depoul Dâmbovița, pot începe după patru ani de la demararea proiectului
Senatorul USR Sorin Şipoş a reacţionat dur după ce s-a aflat inopinat că Aeroportul Timișoara va fi închis timp de trei săptămâni, pentru a se face lucrări la pistă. Şipoş spune că ROMATSA a trimis mai multe avertizări privind pista, dar “omul lui Grindeanu”, Lucian Taropa, pus în funcţia de director al aeroportului, nu le-a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sorin Şipoş, atac dur la managerul Aeroportului Timișoara: “Haosul și incertitudinea create de omul lui Grindeanu i-ar fi lăsat pe oameni cu ochii în soare”
Începând de vineri, la Muzeul Satului Bănățean Timișoara va putea fi vizitată o nouă casă tradițională din zonă. Casa de la Dragșina va fi un nou obiectiv care completează patrimoniul muzeului și îmbogățește reprezentarea arhitecturii tradiționale din Banat. Casa, donată muzeului în anul 2022 de familia Vatriș, provine din localitatea Dragșina, comuna Chevereșu Mare, județul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul La Muzeul Satului Bănățean Timișoara se inaugurează o nouă casă tradițională/FOTO
Primăria Timișoara dorește amenajarea unei noi piste de biciclete care să lege orașul de la podul Andrei Șaguna cu Ghiroda. În acest scop au fost începute primele etape, deocamdată, una birocratică, anume a fost lansată licitația pentru proiectare. Suma oferită, 248.000 de lei. Proiectul ar urma să faciliteze deplasarea locuitorilor din Timișoara până în zona...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timișoara caută proiectant pentru realizarea unei piste de biciclete de la podul Șaguna la Ghiroda, pe malul Begăi
Top
deBANAT.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.