„Peluza Sud este o jignire a ce a fost odata”! Posibila scindare in galeria lui ASU Poli

Comportamentul huliganic al unor membri din galeria lui ASU Poli ar putea duce la scindarea acesteia. Jucători de la echipele adverse ameninţaţi şi chiar bătuţi, arbitri înjuraţi şi scuipaţi, acesta este tabloul dezolant creat de o parte a galeriei Politehnicii Timişoara. Ultimul incident s-a petrecut la jocul de Cupa României, cu Mama Mia Becicherecu Mic, când suporterii au înjurat jucători adverși și arbitri și au avariat o mașină.

suporteri asu

O bună parte a galeriei Politehnicii Timişoara nu agreează comportamentul de care au dat dovadă din nou câţiva huligani. Dacă până acum nu au fost prea vocali, după incidentele de la finalul jocului de miercuri, câţiva suporteri şi-au exprimat dezamăgirea pe forumul Druckeria. „După meciul de azi am luat hotărârea să nu mai vin la meciurile lui Poli. Cel puțin o perioadă până observ o schimbare în comportamentul unora… Pur și simplu sunt scârbit de ce a ajuns peluza. Cândva Peluza Sud Timișoara era cea mai frumoasă din țară (…) În ziua de azi, Peluza Sud este o jignire a ceea ce a fost odată. (…) Fraților, pentru ce venim la meci? Să ne îmbătăm ca porcii și la final să facem scandal, să înjurăm pe toată lumea, să scuipăm și să lovim pe toată lumea dacă nu ne convine ceva? Nu mai vreau să iau parte la așa ceva. (…) unde ne credem să ne facem dreptate în felul ăsta? Decât să înjurăm și să lovim adversari și arbitri, mai bine ne-am uita în curtea noastră și am vedea anumite lucruri cum că echipa nu are o idee de joc (…) Este nevoie urgentă de o ședință de Peluza și discutate absolut toate aceste probleme pentru că cu acest tip de comportament nu facem decât s îndepărtăm lumea neutra care vine la meci (…) Și nici nu vom atrage alți sponsori!”, îşi varsă năduful un suporter.

Dezamăgirea pare să fi pus stăpânire și pe alții. „Mi-e efectiv greață de ce am devenit și în ce ne-am transformat în ăștia 2 ani. E o diferență ca de la cer la pământ între cei care eram atunci când am pornit la drum cu echipa asta și cei care suntem acum. (…) Pe unii i-a înnebunit complet goana asta după promovări și după glorie, uitând în tot acest timp să ne bucurăm de ce avem, (…) noi alegem să ne complacem într-o țigănie și mârlănie fără margini, preferăm să ne ducem în jos ca pe tobogan și să ne transformăm în niște țărani de la oraș. Asta spune despre noi comportamentul nostru din acest moment: nu suntem nimic altceva decât niște țărani de oraș, și asta din cauza unora din peluză care nu au un iq mai mare ca o găină obișnuită de curte. (…) Nu are nimeni nevoie de tine dacă nu aduci nici un plus de valoare peluzei, nu te obligă nimeni să stai acolo dacă nu vrei să cânți și dacă în loc să susții echipa tu vii la meci ca să bei o bere, să râgâi și să dai dume naşpa. (…) Repet, mi-e greață de cât de ciobani am putut să ajungem și sper sincer să ne trezim cât mai repede (…) încercați să vă gândiți puțin la ce ambiții și ce mod de gândire aveați acum 2 ani, iar apoi dați puțin filmul înapoi și analizați-vă comportamentul din finalul campionatului trecut și din cele 2 meciuri de cupă de sezonul asta. Vedeți dacă vă place. Sunt convins că nu o să fie așa”, notează un alt suporter.

Nu este omis nici Cristi Brâncovan, omul cu portavocea din galerie, care este acuzat că şi-a dorit promovarea cu orice preţ. „Se vrea promovarea sau nu? Și ce a făcut Brâncovan legat de cazul Chișoda, precum și aducerea lui Filimon o să îndepărteze multă lume. Nu e nimeni obligat să stea unde este galeria, dar nici nimeni nu poate obliga pe cineva unde să stea, mai ales dacă este membru cotizant, asta în timp ce unii ultrași nu contribuie nici măcar cu un leu. (…) Trebuie lămurită totusi treaba cu acțiunea lui Brincovan, unde se pare că el și-a dorit o promovare cu orice preț. Se retrag mulți oameni care deși nu cântau tot meciul, erau membri cotizanți, donau meci de meci bani sau cumpărau materiale promoționale”, scrie altcineva.

Unul dintre suporteri scoate în evidenţă lipsa de fair-play a unora din galerie: „Făcând o paralelă cu meciul de ieri, cum putem numi o persoană care stă în peluza noastră şi îl scuipă pe un fotbalist advers care a dat dovadă de fair-play în timpul meciului şi care este şi un foarte mare polist împreuna cu fratele şi tatăl lui? S-a ajuns mult prea departe şi din păcate mergem în jos”…

(sursa foto: www.facebook.com)

Autor
Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

9 comentarii pentru acest articol

?? a spus: (august 1st, 2014 at 12:21 )

Deci asta e ASU Brincovan.

drukeria-membridepartid a spus: (august 1st, 2014 at 13:36 )

Am mai spus si mai spun inca odata: momentul de cumpana pentru fotbalul banatean a fost momentul SALVARII sau NU a licentei, de catre autoritati a echipei vicecampioana si iubita de toti suporterii banateni!
O echipa cu performanta acceptata de toata lumea si cu jucatori valorosi care s-ar fi luptat la titlu in fiecare an, ar fi schjimbat total datele problemei!

nu ar fi existat mai multe tabere si nu ar fi existat conflicte si orice problema s-ar fi rezolvat mult mai iusor (finantare de la autoritati, sponsori, investitori, spectatori in tribuna, marketing, cota de piata, respectul adversarilor, al 12-lea jucator, infrastructura de club solida, centru de copii performant, nu am fi intarit cu jucatori adversarele, bani din drepturi tv si cupe europene, bani pentru club, etc)
referitor la costurile salvarii echipei, acestea erau mult mai mici fata de costurile construirii unui nou club de o asemenea anvergura! deci numai cei rau-intentionati vor spune ca ‘nu se merita’ sau ‘nu avea rost’!

primul lucru care ar trebui sa-l faca cei care au facut ‘lobby’ pentru de desfintarea echipei vicecampioane ar fi sa-si ‘puna cenusa-n cap’ si sa recunoasca ca au facut un rau fotbalului banatean! (politicieni si sefii din herzogheria angrenati politic)!

iar pasul doi ar fi: asezarea la masa discutiilor (constructive si fara patos politic) a autoritatilor locale, judetene, reprezentantii universitatii politehnice, reprezentanti ai suporterilor (dar nu ce-i implicati politic), eventual oameni de sport de cultura, personalitati iubitoare de fotbal din timisoara, cu presa, transparenta totala (fara „audit secret” sau chestii din astea) si discutia transmisa live pe net sa vedem toti ‘cine cu cine tine’!
discutiile trbuie sa aiba urmatorul obiectiv: un club puternic care sa lupte in fiecarea an, dar in fiecare an la TITLU (asa cum sa intamplat in perioada iancu), un club care sa fie un vector de imagine pentru Timisoara ca oras si pentru banat! un club acceptat de toata lumea!
pentru ca nu mai putem sa ne scaldam in mediocritatea asta in care a ajuns IARASI fotbalul banatean!

FELICITARI GALERIA VIOLA a spus: (august 1st, 2014 at 15:41 )

Nu inteleg de ce mai trebuie sa le explicam la cai care merg pe stiinta ca au fost inselati, spalati pe creier si manipulati,cu tot felul de slogane si motto-uri in stil comunist de acel herzog ( mare fan putin) si clanul lui numit drukeria . Sa faca bine si sa stea in mocirla din liga 4 sa colinde satele si birturile si sa fie fericiti ca pot sa vina la meciuri cu petul de bere dupa ei.

drucker a spus: (august 1st, 2014 at 22:57 )

Peluza sud a insemnat vreo 20 de ani Commando Viola

Odata cu retragerea unor veterani ca Alin Boldura , au aparut in peluza niste marlani , care au infiintat Drukeria , care conform statutului ,trebuia sa incurajeze tot ce insemna sport de echipa timisorean .
Din pacate Druckeria a devenit o masa de manevra , folosita de unii pt a-si atinge ambitiile politice si pt a obtine avantaje personale .

Pavel Coreanul a spus: (august 2nd, 2014 at 14:52 )

Ma mir,sunt UIMIT si ULUIT,cum de scrieti si voi cate ceva adevar adevarat si real despre asu,drukeria si toata metastaza asta de pe „Stiinta” !!! Credeam ca o sa scrieti ca si in COREEA de NORD,cum ca asu a ajuns in FINALA CUPEI ROMANIEI – TIMISOREANA !!!

Ginecologul a spus: (august 2nd, 2014 at 14:55 )

ASU Ploi este un avorton malformat politic, iar drukeria e o extrauterina cancerigena.

zdronkeria a spus: (august 2nd, 2014 at 20:38 )

argatzii hergzogului care se dorea wc primar al timisoarei

drukerul a spus: (august 3rd, 2014 at 10:08 )

oricum a rams macar WC, chiar daca nu si primar si tot comandant suprem la WC ASU

antirob a spus: (august 7th, 2014 at 17:47 )

ce fain e sa fii ziarizd sau ziarizda si sa-mi scriu articolele de pe forumul pe care ma dau anonim 🙂
Mai lhaberilor, o sa vedeti sambata de la 11 cat de unita sau scindata este galeria.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

Cele mai citite articole


Maxagro - 30 de ani de performanță

Administratie vezi arhiva Administratie

dermaskin-orizontal

Politica vezi arhiva Politica

Zara Iulius Town

Sport vezi arhiva Sport

Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată

Timișoara găzduiește sâmbătă, 20 iunie, a treia și ultima etapă a CN de rugby în șapte. SCM USV Timișoara este liderul clasamentului, cu maximum de puncte și are mari șanse să păstreze titlul național. În prima fază, cea a grupelor, echipa viola va întâlni CSU Arad și CSU Phoenix Brașov. Turneul are loc de la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cu ochii pe un titlu care este mai aproape ca niciodată
L'architect du beaute

Social vezi arhiva Social

ISHO Timișoara

Economic vezi arhiva Economic

S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

În urmă cu două zile, la benzinăriile Petrom au apărut prima dată prețurile de sub nouă lei pe litrul de motorină standard, o ”minune” care nu mai se înregistra pe piața românească de luni de zile. Semnalul este dat, Petrom are cea mai mare rețea de benzinării din țară, iar cel mai probabil exemplul va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul S-a întâmplat minunea combustibilului! Prețurile la motorină au coborât sub nouă lei pe litru

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Consiliul Național al PNL a decis vineri seară, cu o largă majoritate, să organizeze duminică un congres extraordinar. Decizia are loc pe fondul unor mari tensiuni provocate de puciştii din PNL, care au recurs şi la justiţie Votul pentru organizarea congresului a fost covârşitor, 566 de delegați fiind “pentru”, 97 – “împotrivă”, înregistrându-se şi 19...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În pofida obstrucţiilor, Ilie Bolojan merge mai departe. PNL organizează congres duminică
Primăria Moşniţa Nouă anunţă că lucrările la unul dintre cele mai importante proiecte educaționale din comună se apropie de final. Este vorba de proiectul „Construire liceu tip școală verde”, finanțat prin 𝐏𝐍𝐑𝐑. Ordinul de începere a lucrărilor de proiectare a fost emis în data de 𝟎𝟔.𝟎𝟖.𝟐𝟎𝟐𝟓, iar ordinul de începere a lucrărilor de execuție a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Lucrările la noul “liceu verde” din Moşniţa Nouă, pe ultima sută de metri
Lucrările la viitorul Centru de Mari Arși de la Timișoara se apropie de final, se lucrează la ultimele finisaje. De asemenea, e aproape gata pasarela care va lega unitatea medicală cu Spitalul Județean și de Clinica de Ortopedie. Cu ajutorul noii pasarele vor fi conectate toate clădirile complexului medical. ”Ne pregătim să finalizăm pasarela care...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Se apropie de final lucrările la Centrul de Mari Arși și la pasarela de legătură cu Spitalul Județean/VIDEO
Noul prefect de Timiș, USR-istul Paul Finta, evită să se pronunțe pe cazul Dominic Fritz și ce decizie ar urma să ia. El spune că așteaptă hotărârea Înaltei Curți de Casație și Justiție, a motivării deciziei și a hot[rârii celor de la Agenția Națională de Integritate. Nu mă pot exprima pe acest subiect înainte de...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Prefectul de Timiș nu se pronunță asupra deciziei în cazul Fritz: ”Nu pot să mă exprim până nu văd hotărârea și motivarea”
La o zi după ce a primit oficial confirmarea de numire, Paul Finta a depus, vineri, la orele prânzului, jurământul. La ceremonia desfășurată la Palatul Administrativ din Timișoara, i-a fost alături subprefectul de Timiș, Deian Popov. De asemenea, la ceremonie au fost prezenți reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Interne, ai autorităților locale și județene, precum și...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișul are de vineri un nou prefect. Paul Finta a depus jurământul
Mai mulţi lideri PSD, dar şi mass-media apropiate de acest partid au cerut vehement, după decizia ÎCCJ de joi, încetarea mandatului primarului Dominic Fritz. Însă chiar în judeţul Timiş există precedentul unui primar găsit în conflict de interese, care a fost sancţionat cu diminuare indemnizației cu 10% pe o perioadă de 6 luni, ducându-şi în...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Precedent în Timiş la cazul lui Dominic Fritz. Cum a fost sancţionat un primar găsit în conflict de interese
Constructorii continuă și în această vară programul de reparații și întreținere în unitățile de învățământ din oraș, aflate în administrarea primăriei. Lucrările desfășurate în această perioadă se adaugă intervențiilor realizate deja pe parcursul anului școlar, astfel încât elevii și profesorii să înceapă noul an în condiții cât mai bune. Programul derulat de municipalitate include lucrări...
Citeşte tot articolul Citeste articolul În școlile timișorene vara se muncește. La renovări/FOTO
Top