Greu in Liga a II-a! ASU Poli pierde derbiul promovatelor cu Luceafarul Oradea

asu facebook

Ce începe bine… se termină prost! După succesul din etapa intermediară cu Pâncota, Poli trebuia să confirme şi în meciul cu Luceafărul. Se întâlneau două echipe nou-promovate, care arătau mai mult potenţial decât locurile arătate în subsolul clasamentului.

Gazdele au început în forţă. „Capul” lui Birău a fost scos de pe linie în minutul 6, dar tot „Mexicanul” avea să înscrie un euro-gol în minutul 10, cu o minge care s-a oprit în vinclu. Lucrurile arătau bine pentru alb-violeţi, 1-0 la pauză şi început bun de repriză secundă. Şi totuşi, 5 minute de joc aveau să schimbe desfăşurarea partidei. În minutul 75, căpitanul echipei, Telescu, a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe, iar din lovitura liberă rezultată Păcurar avea să egaleze. Tot Păcurar şi-a pus capul la contribuţie şi în minutul 79 când reuşea „dubla”. Soarta partidei era rezolvată, şi asta pentru că Poli nu a mai avut puterea să reacţioneze. În prelungiri, Arnăutu a transformat o lovitură de pedepasă şi toate cele trei puncte au luat calea Bihorului. Încă un duş rece pentru ASU Poli, 1-3 cu Luceafărul, ceea ce înseamnă al treilea eşec pe teren propriu, al cincilea în nouă jocuri, şi doar 8 puncte obţinute pentru locul 17, unul retrogradabil în acest moment.

ASU Poli: A. Constantinescu – Motreanu, Telescu (cpt.), Todorov, Taub – Bilia, D. Constantinescu, Birău, Dănăricu, P. Niţă, Şt. Blănaru. Au mai jucat: Mărgărit, Gălan, Bădăuţă.