Poli pierde primul meci al finalei pentru locul 5

Handbaliştii de la SCM Poli Timişoara au început seria partidelor cu Dobrogea Sud, contând pentru locurile 5-6 ale Ligii Naţionale, care se dispută după sistemul cel mai bun din trei jocuri. Alb-violeţii au avut avantaj în sezonul regulat după un succes acasă şi un egal la malul mării, dar tot acolo a venit şi un eşec în probabil cel mai important meci al sezonului, finala Cupei României.

Cum era de aşteptat, partida a fost foarte echilibrată şi în cele din urmă diferenţa s-a făcut la un singur gol. Dobrogenii s-au impus în ultimul minut la un singur gol diferenţă, 23-22 (12-11).

Meciul a început cu probleme de concentrare la momentul finalizării, pe ambele semicercuri. Oaspeții au condus în cea mai mare parte a primei reprize. La timișoreni, trebuie remarcat portarul Daskaloski, cu numeroase intervenții și cu un gol marcat din poartă în poartă. În repriza a doua, dobrogenii s-au distanțat la 6 goluri, 19-13, dar Politehnica a recuperat treptat tot acest pasiv şi a egalat la 21 în minul 56.

În ultimul minut de joc, la 22-22, extrema constănțeană Laurențiu Toma a transformat cu siguranță o aruncare de la 7 metri. Această reușită a fost decisivă, pentru că la ultimul atac, Politehnica nu a mai înscris. Aşadar, Dobrogea are 1-0 la general şi joacă următoarea partidă pe teren propriu.