Trotuar sau pista de biciclete? Pe strada Popa Șapcă, pietonii și bicicliștii se vor înghesui pe 2 metri

A costat peste 6 milioane de euro, a durat 2 ani, stă să fie inaugurată, dar una dintre promisiuni a fost încălcată. Strada Popa Șapcă are de acum 4 benzi de circulație, însă pietonii și bicicliștii se vor înghesui pe trotuarele de 2 metri lățime, deși fusese anunțat altceva. Sau, dacă este să ne luăm după indicatoare, poate că pietonii sunt excluși… UPDATE: Primarul Nicolae Robu spune că nu era loc de pistă separată și crede că „trebuie să prevaleze rațiunea”.

Amenajarea de la Popa Șapcă este, în sfârșit, gata și va fi deschisă peste două zile, așa cum a anunțat deja primarul Nicolae Robu. Ea a fost executată de asocierea SC Sylc Cons Trans SRL, SC Tableros y Puentes SA și SC Petrucco SA, la un preț de 28,4 milioane de lei, cu tot cu TVA. Conform declarațiilor făcute de la bun început de edilul șef, la finalul lucrărilor, strada Popa Șapcă va avea, la finalul lucrărilor, patru benzi, câte două pe sens, dar și piste de biciclete și trotuare moderne, urmând să fie extins și Bd. Antenei. Iată ce spune Robu, în mai 2016: „Lucrarea este complexă și foarte, foarte importantă pentru orașul nostru. Aici avem unul dintre cele mai importante puncte de strangulare a traficului și, evident, în momentul în care pasajul va fi dat în funcțiune, se va circula mult mai lejer. Nu avem în prezent nici trotuare civilizate, nici piste de biciclete. Vom rezolva cu ocazia acestei lucrări absolut toate problemele și, dincolo de funcționalitatea care va fi la cu totul alt nivel, și aspectul urban va fi altul. Orașul va arăta mai modern, mai frumos”.

Realitatea din teren îl contrazice însă, cel puțin în ceea ce privește pistele de biciclete și trotuarele. Nici de această dată, la o amenajare făcută de la 0, proiectanții nu au ținut cont de tot mai numeroasa comunitate pe două roți din Timișoara. S-a decis, astfel, desenarea pistei de biciclete pe un trotuar foarte îngust, într-o zonă foarte circulată, unde, foarte probabil, bicicliștii și pietonii se vor deranja reciproc. Luni, 28 mai, bicicliștii sunt invitați la un eveniment chiar pe strada cu pricina. „Administrația locală din Timișoara în continuare nu consideră că bicicleta este un mijloc de transport. Luni, de la ora 18, ne adunăm pe strada Popa Șapcă. Constant ni se promite că infrastructura velo este pe lista de priorități, dar în practică bicicliștii sunt înghesuiți pe un troturar de 2m într-o zonă unde carosabilul putea să ne acomodeze cu brio pe toți. Nu, nu contăm pentru administrația locală! Este nevoie să ne facem văzuți și auziți – ne vedem luni, de la ora 18, pe Popa Șapcă, în număr cât mai mare”, sună invitația făcută pe Facebook.

În calitate de biciclist e extrem de dificil să respecți legea în Timișoara. Aș prefera să văd că se încurajează mersul pe bicicletă, că părinții își pot duce copii la școală în siguranță pe bicicletă, că fan courier livrează cu cargo bike-uri, că poți folosi bicicleta fără să fi pus în pericol și să pui în pericol simpli pietoni de pe trotuar. Te-ai gândit cum vei circula cu bicicleta pe trotuarul plin de pietoni sau cum vei evita oamenii care ies din casele de lângă trotuar? Nu vom avea un oraș mai sigur și mai curat dacă nu începem să gândim, ci vom continua să ne separăm în cete șoferi, bicicliști, pietoni… Respectul îl oferi apoi îl ceri.
Biciclist din Timișoara

Pe de altă parte, la ce indicator rutier este „plantat” la capătul trotuarului, s-ar putea deduce că, de fapt, acela nu este un trotuar, ci o pistă de biciclete…
UPDATE: Primarul Nicolae Robu le răspunde bicicliștilor, făcând apel la rațiune și la bună înțelegere. Sfatul edilului este ca pietonii și cei pe două roți să împartă trotuarul, pentru că nu exista destul loc pentru crearea unei piste speciale de biciclete.
„Aflu că ceea ce va reprezenta o bucurie pentru 60.000 de șoferi pe zi -noul pasaj Popa Șapcă, nou 100%!- și amenajările conexe, «îi nemulțumește profund pe bicicliști». Să fiu corect înțeles: eu sunt alături de bicicliști în doleanța lor legitimă de a avea piste dedicate cât mai bune și cât mai multe, cum sunt alături de toți ceilalți cetățeni ai orașului, fiecare categorie cu propriile doleanțe, la fel de legitime și ele. În tot și-n toate, însă, trebuie să prevaleze rațiunea. Punctual: ecartul stradal al străzii Popa Șapcă este un dat, el e atâta cât e și pe el trebuie să ne pliem! Eu cred că, în condițiile date, oricine ar fi realizat ce am realizat și noi: 4 benzi auto, locuri de parcare, aliniamente de copaci și o pistă bifuncțională, în regim «space sharing» -alee pietonală+pistă de biciclete. Adresez întrebările:
1. Ar fi renunțat cineva la vreuna din cele 4 benzi auto?
2. Ar fi renunțat cineva la locurile de parcare și-așa departe de a fi suficiente?
3. Ar fi renunțat cineva la aliniamentele de copaci cu verdeața conexă?
4. Ar fi renunțat cineva fie la aleea pietonală, fie la pista de biciclete?
Presupun că răspunsul oricui este NU la toate cele 4 întrebări. Și-atunci, inevitabil, bicicliștii și pietonii trebuie să partajeze spațiul de 1.80-2.00 m, civilizat, respectându-se reciproc. Lucru deloc greu, câtă vreme fluxul pietonal în zonă este unul de nivel scăzut, chiar foarte scăzut”, a notat Robu. Primarul Timișoarei mai crede că este vorba despre „o nouă mare realizare a orașului nostru”, care reprezintă „un nou mare salt în modernitatea, funcționalitatea și frumusețea lui”. Convingerea lui este că, „în 5 ani, când sutele de castani plantați pe cele două aliniamente vor fi mari, și cei ce acum înjură vor admira această stradă -acest bulevard, de fapt!- și vor fi mândri că orașul lor are așa ceva!”.

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

4 comentarii pentru acest articol

Alex a spus: (mai 27th, 2018 at 11:50 )

Asa-i cand lucrarile sunt facute cu spaga. Sunt facute prost. Sau, daca zice ca n-a luat nimic, inseamna ca e de o incompetenta colosala. Astept sa vad cine va zice ca sunt vinovatii. Intotdeauna altii, nu el.

Sagarmatha a spus: (mai 27th, 2018 at 21:01 )

Dacă nu era șpagă, cum spui, unde era loc pentru piste de biciclete? Unii vorbesc să nu tacă, doar sunt români!

manuel a spus: (mai 28th, 2018 at 07:39 )

Toate bune pana vom ajunge la maşina roşie. Acolo cum vom proceda?

Alex a spus: (mai 28th, 2018 at 11:59 )

Apropo de vorbit ca sa nu taca, Sagarmatha:

1. Indicatorul de pe trotuar e gresit, deci n-a verificat nimeni lucrarea cum trebuie
2. Marcajele din intersectie sunt gresite, nu corespund niciunui standard din lege, deci n-a verificat nimeni lucrarea cum trebuie.
3. Toate, dar ABSOLUT TOATE studiile de urbanism din ultimii 20 de ani spun asa: faci benzi de masini, vin masini. Faci benzi de biciclete, vin biciclete. Adica alegi ce vrei sa incurajezi. Primarul nostru nu e conectat la noutati, el, ca si freza lui, traiesc in trecut, cand nu se gandea nimeni la poluare. Toate orasele moderne din Europa reduc numarul de benzi pentru masini si cresc numarul benzilor pentru biciclete. Du-te pana la Szeged daca nu ma crezi. Adica, daca pana si la Szeged se poate….

E cu smecherie gandita treaba asta, si cu mult cinism. Biciclistii, fata de soferi, sunt mai putini, adica mai putine voturi. Unu la mana, doi la mana e mai scump sa torni asfalt pentru masini decat pentru biciclete, fundatii mai groase etc. Adica un comision mai mare. Plus ca la biciclete nu trebuie reasfaltat asa des, ca nu e presiune pe asfalt ca la masini.

Primarul asta, in loc sa pregateasca orasul pentru un viitor cat mai nepoluant, sa incurajeze prin investitii de calitate mobilitatea urbana fara poluare, viseaza numai sosele late.

RATT e praf si pulbere. Asa regie ineficienta si „condusa” in bataie de joc cred ca nici in Coreea de Nord nu este. E pur si simplu revoltator cat de mult isi bat joc de banii nostri acolo. Si cu toate astea, l-a lasat pe ala bine merci ani si ani de zile.

Deci transport public nu se ingrijeste sa avem, ca doar ASA SE REDUCE AGLOMERATIA PE SOSELE PESTE TOT IN FUCKING LUMEA CIVILIZATA, NUMAI IN TIMISOARA AVEM UN PAPAGAL VOPSIT CARE CREDE CA PACALESTE LUMEA. Te-o vota lumea, Robu, din lipsa de alternativa, dar respect nu mai ai, de aia fii sigur. Si eu te-am votat de 2 ori, dar la urmatoarea tura te-ai lins pe bot de votul meu.

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Cupa vine în Banat! Copiii din Dumbrăviţa, cei mai buni

Comuna Dumbrăvița din Timișoara este noua câștigătoare a Cupei Satelor, ediția 2021/2022! Formația timișoreană s-a impus în ultimul act în fața celor de la Șura Mare, scor 2-0! Ambele goluri au fost înscrise de David Szabo din penalty! Iată clasamentul final al competiției: Locul 1: Dumbrăvița (TM) Locul 2: Șura Mare (SB) Locul 3: Șanț...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cupa vine în Banat! Copiii din Dumbrăviţa, cei mai buni
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Incendiu violent la un depozit de unelte/FOTO

S-a dat alarma duminică după masa, după ce un incendiu violent a izbunit în zona Căii Lugojului. Vâlvătaia s-a propagat cu repeziciune la o hală cu unelte de închiriat situată în spetele Hotelului 2000. Mai multe autospeciale de la ISU Banat sunt la fața locului și încearcă să stingă focul și să limiteze daunele. Nu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu violent la un depozit de unelte/FOTO

Economic vezi arhiva Economic

Consulul Germaniei la Timișoara a vizitat CCIA Timiș

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Timiș a fost vizitată de Regina Lochner, consul al Republicii Federale Germania la Timișoara. Oaspetele a avut o întâlnire de lucru cu președintele CCIAT Florica Chiriță, fiind discutate posibilitățile de a consolida relațiile de colaborare între cele două organizații. În debutul întrevederii, Președintele CCIAT a făcut o scurtă prezentare...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Consulul Germaniei la Timișoara a vizitat CCIA Timiș

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

S-a dat alarma duminică după masa, după ce un incendiu violent a izbunit în zona Căii Lugojului. Vâlvătaia s-a propagat cu repeziciune la o hală cu unelte de închiriat situată în spetele Hotelului 2000. Mai multe autospeciale de la ISU Banat sunt la fața locului și încearcă să stingă focul și să limiteze daunele. Nu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Incendiu violent la un depozit de unelte/FOTO
Rămas fără reabilitare totală, Parcul Copiilor din Timișoara suferă în aceste zile reparații la jocurile care mai pot fi salvate, anunță primarul Dominic Fritz. E nevoie doar de o mână pricepută, spune oficialul. De cealaltă parte, fostul viceprimar Dan Diaconu vede diferit problema și… perspectiva din parc. Facem ordine rând pe rând, reparăm ce se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Dominic Fritz se pregătește de 1 Iunie. Se repară jocurile din Parcul Copiilor
Actualul vicepreședinte al Consiliului Județean Timiș, reprezentantul USR Timiș, Cristian Moș, spune că nu știe în acest moment dacă va candida sau nu la funcția supremă din administrația județeană. Totodată, el susține că filiala Timiș a partidului este în continuare cea mai importantă din țară, chiar și după plecarea sa de pe postul de președinte...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Cristian Moș nu a decis dacă vrea să fie președintele CJ Timiș. Competiția din USR va decide
PSD Timiş le-a dat o nouă “ţeapă” celor din PNL Timiş. Atfel, social-democraţii le-au oferit liberalilor funcţia de director al ITM Timiş, pentru ca apoi ministrul Muncii să-i prelungească mandatul PSD-istului Pavel Kasai. Liberalii timişeni conduşi Alin Nica au devenit pe zi ce trece un sac de box pentru cei din PSD Timiş. Nu trece...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Liderul PNL Timiş, Alin Nica, umilit (din nou) de omologul său PSD-ist, Alfred Simonis. Faza pe ITM Timiş
De luni, la Universitatea de Vest Timișoara vor avea loc numeroase competiții, din sporturi de echipă sau individuale, dar și evenimente conexe, organizate de Facultatea de Educație Fizică și Sport (FEFS). Acestea vor fi reunite sub umbrella Săptămâni sportive „UnisportVest”. La fel ca în anii trecuți, UVT promovează sportul de timp liber în rândul studenților,...
Citeşte tot articolul Citeste articolul De luni, la UVT are loc săptămâna sportivă UnisportVest
Copiii vor fi principalii clienți așteptați la Serviciul Pașapoarte pe data de 1 Iunie. De Ziua Copilului, ei vor avea la dispoziție două ghișee speciale unde vor putea să solicite pașapoartele electronice, acestea urmând să fie emise în cinci zile. La nivel național, această zi este declarată nelucrătoare. Serviciul care funcționează la Iulius Town va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Serviciul Pașapoarte sărbătorește 1 Iunie prin muncă, în favoarea copiilor
Duminică neagră pe şosele din Timiş. Un tragic eveniment rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Azi-dimineață, în jurul orei 07:30, un bărbat de 42 de ani a condus un autoturism pe A1 dinspre Arad spre Timișoara, iar în zona localității Orțișoara a intrat în coliziune cu un autocamion care se deplasa în fața sa....
Citeşte tot articolul Citeste articolul Accident mortal lângă Orţişoara
Sala Constantin Jude este gazda Campionatelor Nationale de floretă. Steaua şi CSU Politehnica şi-au împărţit până acum medaliile, cele două cluburi fiind cu o clasă peste celelate formaţii prezente la competiţie. Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) a cucerit titlul național al seniorilor la floretă masculin după ce l-a învins în finală pe Alexandru Sîrb (CSA...
Citeşte tot articolul Citeste articolul 4 medalii pentru CSU Politehnica la naţionalele individuale de floretă
Aproximativ 500 de “bikeri” din întreaga ţară dar şi de peste hotare, şi-au dat sâmbătă întâlnire la Buziaş. Pe o vreme foarte frumoasă, acestora li s-au alăturat şi mulţi timişoreni şi, bineînţeles, localnici. Fiindcă fost a treia ediţie „Aero West Bike Fest”, cu multe motoare, avuioane, rock şi gulaş. Berea rece şi vinul/şpriţul nu se...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Sărbătoare faină la  Buziaş, cu bikeri, avioane, rock şi… gulaş. A fost „Aero West Bike Fest” la a treia ediţie/Foto
Top