Inca un punct pentru „Domnul Flocea”

Poli Timișoara a remizat, vineri seară, pe teren propriu, cu CSMS Iași. Echipa lui Nicolo Napoli nu mai câștigase de șase etape și s-a aflat de două ori în avantaj. Egalitatea a fost restabilită de Goga, care a transformat primul penalty de care au beneficiat timișorenii în acest campionat.

poli

Florin Marin rămâne neînvins pe banca lui Poli Timișoara și după partida de vineri seară, cu CSMS Iași, disputată în etapa a XII-a a Ligii I. Moldovenii au venit la Timișoara cu gânduri mari, după șase etape fără victorie, antrenorul Nicolo Napoli spunând clar că scopul deplasării este obținerea celor trei puncte. Ieșenii au deschis repede scorul, în minutul 9, prin Golubovic, care a marcat cu capul la prima fază importantă a oaspeților. Timișorenii au început să alerge după egalare, dar Goga, Bărbuț, Ovidiu Popescu și Hernandez nu reușesc să înscrie. La pauză s-a intrat 0-1. Repriza a doua a fost mult mai deschisă, iar gazdele au restabilit egalitatea în minutul 47, prin Luchin. Două minute mai târziu, moldovenii revin în avantaj, printr-un gol înscris de Ciucă. Timișorenii se aruncă în atac și, în minutul 63, Zicu este împins în careu de același Ciucă. Arbitrul i-a arătat acestuia cartonașul galben și a indicat punctul cu var. A fost primul penalty pentru Poli în actuala ediție a Ligii I, transformat fără emoții de Goga. Tabela a rămas neschimbată până la finalul meciului, deși gazdele au mai avut câteva ocazii bune. S-a terminat 2-2, iar Poli adună, după 12 partide, 13 puncte.

Poli: Kirschstein – Dan Popescu, Scutaru, Luchin, Belu, Sarmov, Ovidiu Popescu, Goga, Javier Hernandez, Cristian Bărbuț, Elek. Au mai intrat Croitoru, Zicu, Rufino Segovia