In Piata Unirii nu suntem „prin culoare de piramide”! Robu acuza arheologii ca pun in pericol proiectul / FOTO

Lucrările reluate recent în Piața Unirii vor fi oprite din nou. Asta, pentru că s-au descoperit, din nou, vestigii care s-ar putea dovedi extrem de importante pentru istoria Timișoarei. În cea mai frumoasă piață a orașului s-au executat, până acum, în jur de 15% din lucrările estimate.

piata unirii vicariat1

Șantierul din Piața Unirii se oprește din nou, cel puțin în zona de lângă Vicariatul Sârbesc. Muncitorii au dat peste ceea ce pare a fi o parte din zidul vechii cetăți a Timișoarei. Momentan, la suprafață se văd niște cioturi din lemn. Au fost chemați arheologii, care urmează să reia cercetarea. Vestea nu e grozavă pentru reprezentanții primăriei. Un raport întocmit la zece luni de la deschiderea șantierului din zona Cetate arăta că, în Piața Unirii, lucrările erau realizate în proporție de numai 13% și, în condițiile actuale, se prefigurează o nouă pauză. Primarul Nicolae Robu e uimit de încetineala cu care lucrează arheologii, mai ales că, susține el, se știe cam ce se află în zona Pieței Unirii. „Șantierul avansează bine, dar avem o problemă. Arheologii, cu tot respectul, exagerează, neînțelegând complexitatea unui asemenea proiect și lungind cercetările foarte mult. Nu se inventează nimic, n-au apărut noutăți în Piața Unirii, care a fost obiectul unei cercetări arheologice în anul 1980. Nu mai putem fi ținuți pe loc, există un angajament clar, prin contractul de finanțare de la UE. Dacă vom ajunge să fim penalizați, pentru nerespectarea termenelor, penalitățile trebuie recuperate. Voi merge în instanță, pentru că am obligația legală de a face acest lucru, n-o să fiu ezitant… Cu cei care întârzie, acum arheologii ne expun…”, a declarat, marți, edilul.

Robu spune că le va face arheologilor o notificare scrisă. „Încep să fiu îngrijorat. Ne pregăteam să închidem în Piața Unirii, dar acum se cere o nouă perioadă de cercetare arheologică… Le voi cere arheologilor, printr-un document scris, să conștientizeze ceea ce le-am spus verbal: dacă cercetarea este prelungită exagerat și vom ajunge să pierdem bani, ne vom îndrepta pentru recuperarea banilor de la cei care se fac vinovați. Trebuie să vedem cât s-a lucrat și ce s-a descoperit. Nu s-a lucrat la 300 de metri și nu suntem prin culoarele unor piramide. Trebuie să se întrebăm și ce se alege de aceste cercetări, în final”, a mai spus edilul. Reabilitarea centrului istoric al Timișoarei a început în octombrie 2013. La finalul lucrărilor, zece străzi vor deveni pietonale și patru piețe vor avea un aspect total schimbat. Arheologul Alexandru Szentmiklosi, care coordonează șantierul din Piața Unirii, nu a putut fi contactat telefonic, pentru a explica exact cum stau lucrurile.

Invalid Displayed Gallery

Redacția deBanat.ro nu-și asumă responsabilitatea pentru comentariile postate de utilizatori.

Comentarii prin facebook

Scrie un comentariu

* Nume
* Email
Website
Mesajul tau:
Campurile notate cu * sunt obligatorii

Articole asemănătoare

isho.ro
isho.ro

Cele mai citite articole


gauss-topografie-timisoara_728x90px

Administratie vezi arhiva Administratie

Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai
Expoziție de reptile vii 13 - 22 mai

Politica vezi arhiva Politica

dermaskin-orizontal

Sport vezi arhiva Sport

Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club

În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Muzeul National al Banatului

Social vezi arhiva Social

Economic vezi arhiva Economic

Știri de ultima oră vezi arhiva Știri de ultima oră

Nici forma ”reșapată” a proiectului de reabilitare a clădirilor istorice din Timișoara nu pare să stimuleze interesul timișorenilor. Dezbaterea publică realizată de primărie pe această temă nu a atras un interes extraordinar. Una peste alta, actualii șefi ai municipalităţii au ajuns la aceeași concluzie cu precedenții, anume că pentru a se investi bani și a...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Timișorenii, interes redus pentru forma nouă a programului de reabilitare a clădirilor istorice
Discuţii făcute în culise prefigurează o alianţă între PSD şi PNL la viitoarele alegeri locale, afirmă reprezentanţii USR Timiş. Aceştia cred că există şi o motivaţie puternică pentru refacerea USL: drenarea banilor publici spre clientelele celor două partide.  Reacţia celor din USR vine în urma unei declaraţii făcute de consilierul local PSD Radu Ţoancă la...
Citeşte tot articolul Citeste articolul USR Timiş trage un semnal de alarmă: “USL se întoarce în 2024!”
În ceasul al 12-lea, Poli a anunțat despărțirea de antrenorul Nicolae Croitoru și de administratorul delegat Florin Iacob, două personaje foarte contestate de suporteri, care au dus clubul în pragul retrogradării. Politehnica Timişoara a acceptat demisia antrenorului principal Nicolae Croitoru, precum şi cea a antrenorului secund Lucian Dobre. De asemenea, clubul nostru a încetat colaborarea...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Adio, Croitoru! Adio, Iacob! Poli a „scăpat” de cei mai huiduiți oameni din club
Handbaliștii de la Poli încep o săptămână nebună și este vorba tocmai despre săptămâna decisivă pentru păstrarea locului în Liga Zimbrilor. Alb-violeții vor juca miercuri în ultima etapă a actualul sezon pe teren propriu, iar de vineri până duminică vor participa în barajul de menținere/promovare în Liga Zimbrilor. Primul meci din seria celor patru va...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Totul sau nimic. SCM Poli își joacă viitorul în această săptămână
Senatorul USR de Timiş Raoul Trifan reacţionează la stenogramele șocante apărute astăzi în presă, în care se face referire la asasinarea lui Cătălin Drulă. Trifan afirmă că aceste stenograme arată dimensiunea răului cu care se luptă orice demnitar USR care încearcă să modernizeze vechiul sistem politic corupt. Raoul Trifan reacţionează prompt la stenogramele din procesul...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Raoul Trifan, reacţie la planul asasinării lui Cătălin Drulă: “Pentru politicienii vechiului sistem ar fi ideal să dispărem din viața politică”
Fostul preşedinte PNL Florin Cîţu întreabă la modul retoric dacă Alfred Simonis va fi exclus din PSD. Intervenţia  fostului premier vine în urma atacului preşedintelui PSD Timiş la adresa lui Alin Nica, liderul PNL Timiş.   La finalul săptămânii trecute, preşedintele PSD Timiş, Alfred Simonis, l-a atacat dur pe omologul său liberal, Alin Nica, imputându-i...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Florin Cîţu sare în apărarea lui Alin Nica, cel atacat de Alfred Simonis: “PSD are voie să atace PNL?”
Sâmbătă, 14 mai 2022, polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Timiș, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Timișoara, au descoperit 750.000 de țigarete netimbrate, într-un autovehicul, în municipiul Timișoara. Astfel, polițiștii au acționat pe linia combaterii contrabandei cu țigarete, fiind oprit un autovehicul, care, potrivit documentelor, transporta mere. În...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Țigări în loc de mere. Descoperire surprinzătoare făcută de oamenii legii
Primăria Timişoara va achiziţiona 25 de troleibuze noi din fonduri PNRR. Apelul în acest sens a fost deschis, astăzi, la ora 10.00, municipalitatea depunând proiectul la ora 10,17. Pentru acest proiet a fost încheiat un partenerait cu Ghiroda şi Dumbrăviţa. În această dimineață a fost depus proiectul în valoare de 12,5 milioane de euro cu...
Citeşte tot articolul Citeste articolul Primăria Timişoara a depus proiectul pentru achiziţionarea a 25 de troleibuze noi, din fonduri PNRR
Top