Surpriza campionatului! Poli bate pe terenul lui Dinamo

Atitudine de remarcat pentru handbaliştii lui Poli. Profitând de programul încărcat al campionilor de la Dinamo, cu meciuri în campionat şi în Liga Campionilor, alb-violeţii au răsturnat toate calculele hârtiei, reuşind o victorie de poveste.

La început s-a mers din 3 în 3, 3-0 pentru bănăţeni, apoi 3-3 şi 6-3, ca violeţii să rămână în faţă chiar dacă au fost egalaţi, din nou, 7-7. S-a făcut un ecart maxim de 4 goluri, 12-8 şi 13-9 ca la pauză violeţii să aibă din nou trei lungimi avans, 13-10. Marjanovic şi Orbovic au marcat 9 foluri în total în prima parte, iar roul marcatorului a revenit lui Krsto Milosevic, după pauză, care şi-a ţinut echipa în avans, mai ales că bucureştenii au egalat din nou, la 15 şi la 18. Bănăţenii au avut atitudine în momentele cele mai grele şi au ţinut de avantaj, 20-18 şi 22-21.

Când gazdele credeau că pot da lovitura, în ultimele minute, Poli a preluat iniţiativa şi arată că poate mai mult decât locul ocupat înaintea acestei runde (8). Violeţii au terminat en-fanfare jocul cu 26-23, cea mai importantă victorie din sezonul regulat în ultimul timp şi au urcat momentan pe locul 3, în spatele lui Dinamo şi a Stelei. Au marcat pentru SCM Poli Timişoara: Marjanovic – 8 (6 din 7 m), Orbovic – 6, K. Milosevic – 5, Câmpan – 3, Hrimiuc – 2, V. Milosecic – 1, Fenici – 1.